Београдске судије помислиле су да се неко са њима нашалио када се пре извесног времена пронела вест да једна њихова пензионисана колегиница улази у ријалити емисију „Задруга”.
„То је немогуће. Ко би то урадио”, причале су судије у неверици. Ипак, стварност их је демантовала. Снежана Илић, бивша судија Првог основног суда запрепастила је читаво српско правосуђе одлуком да пензионерске дане прекрати уласком у контроверзни ријалити шоу. Иако је Снежана Илић у пензији, што значи да је Високи савет судства разрешио функције и она формално не представља никога од њих, судије сматрају да је сваки делилац правде дужан да доживотно чува углед овог посла.
Друштво судија Србије подсетило је јавност да је достојност један од услова за обављање, како кажу, часне судијске функције.
„У том смислу, како је то предвиђено чланом 45 Закона о судијама, достојност подразумева моралне особине које судија треба да поседује и понашање у складу са тим особинама. Између осталог, моралне особине чине поштење, савесност, правичност, достојанственост, истрајност и узорност, а понашање у складу са тим особинама подразумева чување угледа судије и суда у служби и изван ње”, сматрају чланови Друштва судија.
Колеге Снежане Илић наводе да су забринуте да би учешће у једном оваквом ТВ формату, па макар и судије у пензији, могло да наруши углед свих запослених у правосуђу, уверени да евентуално учешће колегинице у пензији није повезано са чињеницом да је у току поступак у вези са променом Устава, у делу који се односи на правосуђе. Узалуд су колеге апеловале на Снежану Илић да преиспита своју одлуку. Судећи по интервјуима објављеним у таблоидима, није се предомислила.
„Ја сам желела да уђем у ’Задругу’. Слободан сам човек, судија у пензији, немам других обавеза. Ово је за мене велики изазов. Моје оружје је племенитост, достојанство, правда, образовање, памет”, рекла је Снежана Илић у интервјуу за број таблоида „Курир”.
Судије са којима смо разговарали са зебњом очекују почетак емисије, уверени да ће колегиница да обрука и себе и њих.
„Она јесте у пензији и њено понашање је ствар личног избора, али она се представља као први судија који улази у ријалити и јавност ће је видети као судију, као једног од нас”, каже њен дугогодишњи колега.
Одлуку Снежане Илић нико од наших саговорника не жели да коментарише именом и презименом јер, како наводе, немају право да је осуђују. Судије сматрају да је недостојно чак и јавно се изјашњавати о учешћу у „Задрузи”. Многи, иако тврде да емисију не гледају, предвиђају шта ће се у њој дешавати.
„Улазили су у те емисије и политичари, што не би судија? Многи су јавно обећали да ће се понашати пристојно али емисија подразумева провокације на које није лако остати смирен. Тешко је савладати се под притисцима каквима су изложени учесници оваквих програма. Продукција ће је сигурно довести у ситуацију да се обрука, као и многе пре ње”, рекла нам је бивша колегиница Снежане Илић.
Да није у пензији, Илићева би била разрешена истог тренутка када крочи у ријалити, наглашавају судије. Закон о судијама веома строго одређује њихово понашање.
Са судијском функцијом неспојиви су и други послови и о томе се често полемише, као што се пре неколико месеци расправљало о одлуци судије Основног суда у Вршцу да учествује у квизу „Слагалица”. Тај човек је тражио одобрење Високог савета судства који је одлучио да такмичење у том квизу није опречно са достојанством судије.
Иако Закон о судијама није прецизније навео који би то послови или поступци судије нарушавали углед суда, претпоставља се да судија може да се бави спортом или уметношћу, али је сваки појединачан случај посебан и препуштен тумачењу етичког кодекса. У кодексу се наводи да судија може да се бави писањем, предавањем и учешћем на јавним расправама које се односе на правни систем и функционисање судства. Такође, судија може да учествује у научном, литерарном или уметничком раду, може примати накнаду за вансудијске активности уколико таква накнада не оставља утисак вршења утицаја на судију у обављању функције. Висина накнаде не сме прећи износ које би друга особа, која није судија, примила за сличне активности. Све ово односи се на судије чији радни век још траје.
Недавно је ухапшен Крагујевчанин који је медијима дао обнажене фотографије судије Основног суда у Врању и одређен му је притвор. Против судије која се сликала у бикинију поведен је дисциплински поступак. У Црној Гори је својевремено забележен случај да је судија из једног приморског места сачекивао туристе на магистрали и спроводио их у своје апартмане, због чега је новчано кажњен.
Одговорност сваког судије чије понашање доводи у питање достојност треба пажљиво да се преиспита, сматрају судије, али наглашавају да ниједан од тих случајева не сме да се посматра као слика читавог правосуђа.