Привремене косовске институције забраниле су на неодређено време француском хуманитарцу Арноу Гујону улазак на Косово и Метохију, пошто су га јуче без образложења чак три сата малтретиралe на административном пункту Мердаре. Велики хуманитарац и човек великог срца Арно Гујон који више од десет година брине о угроженим људима са Косова и Метохије и оснивач организације „Солидарност за Косово” сматра да је на тај начин његов хуманитарни рад доведен у питање. Ипак, како истиче за „Политику”, упркос притисцима неће одустати од хуманитарне помоћи за Србе у енклавама у јужној српској покрајини. Најављује да ће уложити жалбу на забрану, јер нема ниједан ни правни ни људски основ да би му забранили хуманитарни рад.
„Још у јуну када сам ишао на Косово Албанци су ме уписали у регистар, јер нису били задовољни што помажем Србима. Очигледно да ова одлука није случајна јер то значи да помоћ коју доносимо локалним Србима није добродошла, али од свог рада не одустајем”, наводи Арно Гујон. Наводи да његова хуманитарна организација коју је основао са 19 година контролише цео ланац, од прикупљања средстава у Француској, до коначног одредишта, да се прати у шта су конкретно уложили новац и да се контролише коме се носи помоћ и шта конкретно купујемо.
„Како да развијам пројекте и акције када не могу да се сретнем са народом коме је то упућено? Доста смо помогли Србима на Косову и имам одговорност према људима и организацијама које дају новац. Морам да будем на лицу места када се помоћ пружа. Бесмислено је да све координишем из Француске. Они сада не само што приводе Србе, већ приводе и све оне из света који помажу српским енклавама на Косову и Метохији. То је опасно и шаље лошу поруку свима”, истиче Гујон и додаје да ће куцати на сва врата и да се неће помирити са великом неправдом.
Каже да је јуче око 11.30 сати дошао на прелаз Мердаре и да је српску личну карту показао косовском царинику, а када је он видео о коме је реч одмах је затражио од Гујона да изађе из возила. Од полицајца српске националности цариник је ултимативно затражио да хуманитарцу стави лисице на руке, али је он то одбио. После неколико минута натезања ипак су га одвели до неке просторије.
„Специјално због мене дошла је из Приштине посебна безбедносна екипа која ме је испитивала као да сам криминалац или терориста питајући ме где и зашто идем, коме помажем и зашто, кога представљам и слично. Претресли су ме до голе коже, а после тога су детаљно три сата претресали мој аутомобил од хаубе до мотора. Признајем да ми није било пријатно што су ме третирали као окорелог криминалца”, каже видно узбуђен Гујон.
Истиче да су му, иако нису имали налог, узели приватни мобилни телефон и снимили све поруке и фотографије. Чак су му запретили да ће га одвести у Приштину на испитивање, али су касније од тога одустали. „Питали су ме зашто дајем интервјуе за ’Фигаро’ у којима говорим негативно о Албанцима и запретили су ми да неће жалити новца да мене и мој рад упрљају и да ме дискредитују преко разних канала”, наводи за наш лист Гујон.
Објашњава да је јуче кренуо да са владиком Теодосијем у Прековцу код Новог Брда отвори фарму живине за потребе народне кухиње Рашко-призренске епархије у српском селу Прековце код Новог Брда. За ову фарму је издвојено више од 50.000 евра и додаје да је на лицу места требало да види које школе морају да буду реновиране за двоструко више новца. Са њим су јуче заустављени и припадници хуманитарне организације „Срби за Србе”, који су учествовали у финансирању и формирању фарме која је требало да буде отворена.
„Доводе у питање све што смо радили у претходних 14 година. Ја бих волео да српском народу помоћ није потребна, али јесте, а уместо да се у томе помогне, они забрањују и нас”, каже Гујон. Директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић најоштрије је осудио привођење Гујона, којем је, после вишегодишњег успешног филантропског рада и помоћи српском народу, Приштина забранила улазак на Косово и Метохију. „Једини грех Гујона је то што помаже Србима и што успешно светом проноси истину о страдањима и обесправљености српског народа на КиМ. Тиме што је Гујону забранила слободно кретање на КиМ и обављање филантропског рада, Приштина је погазила елементарна начела хуманости на којима почива цивилизован свет”, наводи Ђурић у саопштењу.