Старост је будућност, а никако није изгубљена младост. Треће доба представља прилику за неке нове победе и неки нови сан. Ми данас можда јесмо млади, али ћемо у будућности вероватно бити старији и баш са осећајем за солидарности треба да приступимо свим грађанима старијим од 65 година, који у Србији чине готово петину становништва, а у Београду их је 400.000, рекла је Марија Бракочевић, новинарка „Политике”, добитница признања „Златна реч” за хумано новинарство.
Ова награда нашој колегиници уручена је на отварању дводневног фестивала „Златно доба” у Народном музеју.
Манифестација која се одржава 16. пут основана је са мисијом да промовише стваралаштво сениора и помогне им да креирају сопствени културни простор у коме ће активно показивати своје сликарске, вајарске, певачке, глумачке и остале таленте.
Део њихових вештина приказан је и у музеју, где је отворена продајна изложба рукотворина корисника услуга Геронтолошког центра Београда. Хеклани кишобрани, торбе, ешарпе, сточић урађен у декупаж техници, слике, златни плетивез... само су део поставке којом су се представили наши најстарији суграђани. Нешто касније, чланови драмске секције Дневног центра и клуба „Дринка Ћуковић” са Звездаре, у Театру 78, премијерно су извели музичко-сценски комад „Ромска рапсодија”.
Обраћање Марије Бракочевић присутнима на свечаности
Програм ће, како је најавила директорка Геронтолошког центра Сузана Мишић, бити настављен и у петак на Савском шеталишту на Калемегдану где ће бити одржане ликовна колонија и различите креативне радионице.
– Фестивал је сваке године све бољи и садржајнији што улива наду да град са надлежним министарством и градским Геронтолошким центром ради добру ствар. Ваше стваралаштво, идеје, енергија и време које проводите заједно може најбоље да се види на фестивалу који је финале свега онога што се упорно и стрпљиво ради дуже време – рекао је Андреја Младеновић, помоћник градоначелника, и додао да ће до краја године бити отворен и 30. дневни клуб у Београду, али и да ће Градска управа и у будућности наставити са пројектима који унапређују живот сениора.
Да ће се и Влада Србије трудити да олакша живот најстаријим суграђанима обећао је и министар за социјална питања Зоран Ђорђевић. Он је нагласио да је акценат њиховог рада стављен на бригу о пензионерима и указао да се бољи живот мора изборити за све, а не само за појединце.
– Овај фестивал показује да ви и даље радите, стварате, да сте део друштва. Ви сте нам дали подршку кад нам је било најтеже. Изградили сте ову земљу и због тога ви све ово заслужујете – закључио је Ђорђевић.
На свечаном отварању, осим признања нашој новинарки која је годинама извештавала о проблемима са којима се сусрећу људи у зрелом добу, уручене су и друге награде.
Признање „Златни стих” додељено је Снежани Димић за песму „Мајка”, награда за животно дело „Златно доба” припала је социологу Градимиру Зајићу, а признање „Искорак” за допринос у борби против предрасуда о животу старих добила је осамдесетшестогодишња Радовинка – Рада Вукајловић.