Председник Србије Александар Вучић допутовао је у Пекинг, где ће учествовати на Светском економском форуму, познатијем као „летњи Давос”. Како је најављено у саопштењу Светског економског форума, ова конференција, посвећена четвртој индустријској револуцији, биће највећа до сада, с више од 2.000 учесника из 100 земаља.
Што се Србије тиче, председник Вучић је, подсетимо, уочи пута у Кину оценио да ће његова посета бити једна од најзначајнијих које је икада имао, како економски, тако и у политичком смислу. Он је рекао да су најмоћније компаније из те земље најавиле да с нама хоће да разговарају и да очекује да ће по повратку донети добре и важне вести за наше грађане, што ће додатно убрзати раст економије.
У оквиру тродневне посете Кини, шеф српске државе састаће се данас у Пекингу с привредницима, представницима великих кинеских компанија и банака. Како је планирано, током другог дана боравка у престоници Кине, Вучић ће се састати с председником Кине Си Ђинпингом, а након тога биће потписана билатерална документа.

Вучић и Си Ђинпинг ће, како је раније најављено, верификовати специјални економски пакет од најмање 10 економских уговора којима ће Србија, поред решења за РТБ „Бор”, обезбедити капиталне инвестиције у области инфраструктуре, саобраћаја, пољопривреде, индустрије и информационих технологија, вредне преко 1,5 милијарди долара.
Си Ђинпинг ће присуствовати потписивању два споразума са Србијом, концесионим уговорима, зајму за обилазницу, што, како истичу домаћини, председник Кине обично не ради.
Ово је, иначе, пети сусрет двојице председника.
У среду ће се председник Србије састати с премијером Кине Ли Кећијангом на „летњем Давосу” који се одржава у Тјенђину. Он ће присуствовати отварању 12. годишњег састанка под називом „Нови победници”, у организацији Светског економског форума, и имати састанке с гувернером провинције Хебеј, Су Ђином, представницима ХБИС-а, и шефом Светског економског форума Мартином Швабом, јавља Танјуг.
Кина је као инвеститор већ веома присутна у Србији, где кинеске компаније реализују низ великих инфраструктурних пројеката, а својевремено је „спасла” железару у Смедереву. Уочи председникове посете, кинеска компанија „Зиђин Мајнинг груп” изабрана је за стратешког партнера РТБ „Бор”. Кинези у „Бор” планирају да уложе 1,46 милијарди долара, а групација има обавезу да инвестира и 350 милиона долара за докапитализацију РТБ-а.
Вучић је, након саопштења о избору стратешког партнера за РТБ „Бор”, рекао да су Кинези најмоћнији и увелико контролишу светско тржиште бакра, а вест о стратешком партнеру је велика ствар за читав исток Србије.
Председник Вучић је, подсетимо, уочи пута у Кину, истакао да очекује много споразума, а као најважнији навео је споразум са „Зиђином” за РТБ „Бор”, чији значај ће да се осети 2020. године. Додао је и да ће се то одразити на додатних 1,5 одсто привредног раста годишње.
Рекао је и да ће бити потписан уговор с „Линглонгом” од готову милијарду долара што ће променити готово све у Зрењанину, али бити значајно и за јужни Банат и целу Србију. Најавио је сарадњу с Кином и кинеском банком када су у питању обилазница око Београда, Коридор 10 и други инфраструктурни пројекти. Вучић је истакао да очекује да ће се током посете решити и питање Индустријског парка.

Пошто је Кина један од наших најважнијих међународних партнера, „летњи Давос” ће бити и прилика за разговоре о косовском проблему.
У делегацији Србије су и потпредседница Владе и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић, министар финансија Синиша Мали, министар рударства и енергетике Александар Антић и гувернерка Јоргованка Табаковић.
Министар финансија је, како преноси РТС, рекао да ће бити потписани уговори „који потпуно мењају Србију”.
„То је потврда никада бољих односа који постоје између Србије и Кине, а на нама је сад да у наредних неколико дана, поготово када се председник Вучић буде сусрео с председником Си Ђинпингом, у билатералним разговорима отворимо неколико нових тема. Свака нова тема значи нови километар ауто-пута у Србији, значи нову фабрику у Србији, значи нова радна места и зато је ова посета за нас веома важна”, навео је Мали.
У октобру стижу нови инвеститори
Кинески амбасадор у Србији Ли Манчанг изјавио је да је, по његовом мишљењу, важан сваки од 10 уговора или споразума које српска делегација потписује у Кини током посете председника Вучића.
Он је у изјави за РТС најавио да ће октобру доћи још више кинеских партнера у Србију. „Направили смо веома важан други корак, где ће масовно доћи кинеска инвестиција и инвестирати углавном у индустрију, у производ”, рекао је кинески амбасадор.
Упитан како Пекинг гледа на преговоре који се воде у Бриселу, он је рекао да би Кина, као пријатељска земља Србије, била веома срећна када би између Београда и Приштине дошло до решења које би било прихватљиво за обе стране. „Ми подржавамо политику Србије коју води председник Вучић”, истакао је амбасадор Ли, а пренео Танјуг.