Виминацијум, Костолац – Велико признање стигло је у Виминацијум. „Политика” је већ писала да је за организацију недавно одржаног Лимес конгреса и за оно што је на овом локалитету до сада урађено добио похвале од најеминентнијих научника целог света. Овога пута Археолошки парк „Виминацијум” и његов директор др Миомир Кораћ признање су добили од Форума словенских култура који окупља све словенске земље. Овај форум је као међународна непрофитна и невладина организација основан 2004. године. Ово је уједно велики дан за нашу археологију.
Од 11. до 15. септембра у Прагу је одржана пета церемонија доделе награда „Жива” за најбољи словенски музеј. Награда која је добила име по словенској богињи живота и плодности установљена је 2012. године. Циљ додељивања награда је „препознавање, охрабривање, награђивање и промовисање експеримената, пројеката и пракси у музејском сектору, унутар специфичне културне и географске мреже европских земаља словенске културе”, како је и истакнуто на званичном сајту Форума словенских култура који награду додељује.
О добитницима награде одлучио је стручни жири, чији су чланови припадници организације Европске музејске академије и представници музејских институција из словенских земаља. У такмичењу за награде учествовало је 25 кандидата, који потичу из 12 земаља – Белорусија, Босна и Херцеговина, Бугарска, Хрватска, Чешка Македонија, Црна Гора, Пољска, Русија, Србија, Словачка и Словенија.
Домаћин овогодишњих додела награда био је Праг.
Археолошки музеј на отвореном, Археолошки парк „Виминацијум” добио је специјално признање за лидерство у руковођењу музејом. У образложењу признања за Виминацијум је, између осталог, записано да овај музеј „поседује јаку визију, уз иновативне активности, презентацију блага и просторе основане према савременом организационом систему, а у оквиру дугорочне стратегије”.
Питали смо Миомира Кораћа, какав је значај овог признања за нашу археологију и културу уопште.
– Ако овако угледну награду за лидерство у руковођењу археолошким парком и за његов изглед добијете у тако великој конкуренцији, на тако важном месту, међу онима који много дуже од нас раде у археологији, с много већим средствима, од најзначајнијих стручњака за археологију из целе Европе, онда немам речи да изразим понос и задовољство до сада постигнутим. Практично, то значи да је Археолошки парк „Виминацијум” модел за све друге археолошке паркове света како треба да изгледају, што је највеће признање за наш вишедеценијски мукотрпни рад на овом локалитету. Подсећам вас да су прогнозе светских археолога с недавног Лимес конгреса да ћемо за наредних 20–30 година бити главни и највећи центар светске археологије. То уједно значи да је на археолошкој мапи света име овог локалитета већ уписано крупним словима и да ће исто тако врло брзо на свим туристичким мапама света Виминацијум бити назначен као незаобилазно место за посету – рекао нам је Миомир Кораћ.