Изложба „То смо ми – народна занимања у Србији” представљена је у Етнографском музеју поводом обележавања 117 година самосталног рада ове културне установе. Брижљиво одабраном поставком креирана је прича о идентитету музеја као јединству различитости представљених у два паралелна тока, а то су развој живота кроз опипљива умећа и прогрес мисли кроз нематеријалну баштину, са идејом да се прикажу многи идентитети наших предака у којима се може препознати савремени човек.
У складу са трендовима савремене музеологије и науке о баштини, које су пре свега окренуте заједници, концепт и садржај изложбе „То смо ми” назначен је као одговор на питање шта Етнографски музеј представља у нашој средини, односно шта је оно што чини Етнографски музеј у малом.
Ова изложба показује оно чиме се Етнографски музеј поноси – историјски буран, занимљив, културно разнолик, понекад и тежак пут који је музеј прошао и постао оно што је данас. Занимања, од праисторије до савременог доба, чине својеврстан преглед историјског наслеђа које овај музеј чува од заборава.
Приказани етнографски предмети традиционалне културе, поткрепљени старим фотографијама, дају јасну слику о друштвеном пореклу, интелектуалним, естетским оквирима који одређују људе нашег поднебља. Аутори изложбе су музејски саветници Душица Живковић, др Милош Матић, др Марко Стојановић и Јелена Тешић-Вулетић.
У оквиру обележавања Дана Музеја додељена је и награда „Боривоје Дробњаковић” за животно дело Божидару Крстановићу, етнологу у пензији, који је током свог рада посветио пажњу старим гробљима и споменицима. Захваљујући на награди, он је подсетио да је ово потврда речи родитеља да треба бити поштен, лепо радити и да ће то други приметити.
– Кроз живот нисам често наилазио на потврду тих родитељских савета, али ево сада су се обистиниле њихове претпоставке – истакао Крстановић и додао да кад човек оде у пензију, може и даље да ради.
Тијана Чолак Антић, в. д. директора Етнографског музеја, подсетила је да је током протеклих годину дана приређено седам изложби кустоса из ове музејске куће, три изложбе у иностранству и три гостујуће изложбе у Етнографском музеју.
– Посебно смо поносни што је српско коло уписано на Унескову листу нематеријалног културног наслеђа – истакла је директорка.
Професор др Данијел Синани, са Филозофског факултета, подсетио је на значај који Етнографски музеј има и прогласио рођенданску изложбу отвореном.