субота, 15.12.2018. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 14:48
ФУДБАЛ: 158. ПРВЕНСТВЕНИ „ВЕЧИТИ” ДЕРБИ

Споран гол спасао шампиона

Партизан – Црвена звезда 1:1 (1:0). – Недоумице да ли је лопта коју је главом упутио Боаћи у 72. минуту, прешла гол-линију пре него што ју је одбио голман Стојковић. – Одлични „црно-бели” повели преко Гомеша у 33. минуту, имали пречку и још две велике шансе
Аутор: Г.Ковачевићнедеља, 23.09.2018. у 21:00
(Фото В. Марковић)

Најмодерније технологије још нису утврдиле да ли је лопта прешла гол-линију код шута Џефа Харста у финалу Мундијала 1966. у којем је Енглеска победила Западну Немачку, али можда ће бити другачије са 158. српским фудбалским „вечитим” дербијем који је такође обележио споран, погодак признат на интервенцију помоћног судије. Добро је да овде улог није била титула...

Ни уз помоћ телевизијских снимака не може – са сигурношћу – да се каже да је, полувисока, лопта целим пречником прешла гол-линију у 72. минуту, када ју је одбио голман Партизана Владимир Стојковић, после ударца главом Ричмонда Боаћија, којем је центрирао Марин након корнера. У линији са голом није било камере, али јесте додатног судије Ненада Ђокића (Стојковић између њега и лопте) чију процену је уважио главни арбитар Данило Грујић.

Захваљујући том голу, шампион је стигао до ремија у Хумској: Партизан – Црвена звезда 1:1 (1:0). А били су „црвено-бели” зрели не за пораз, него за дебакл, иако су дошли у госте као фаворити, са ореолом Лиге шампиона и очекивањем својих навијача да ће се „прошетати” до победе.

Ипак, капитулирали су само у 33. минуту, пред Рикардом Гомешом. Центарфор „црно-белих” је, поред двојице ривала, успео да се намести на шут са 16 метара по средини и погодио леви угао гола Милана Борјана, који се испружио колико је могао. Изазвао је ерупцију одушевљења домаћих присталица, праћену скандирањем „Лига шампиона”...

Мимо голова, Звезда је имала још један озбиљнији ударац, који је упутио бек (у 26. минуту, Стојковић рутински зауставио Родићев шут са ивице казненог простора), а Партизан, између осталих покушаја, три ситуације у којима је гол био на видику. У седмом минуту, Јанковић је изашао сам испред Борјана, полудесно, али пожурио са шутем. „Још се тресе” пречка подно северне трибине, од „стреле” коју је Пантић одапео у 52. са 25 метара. А мало је рећи стопостотна шанса за прилику у петерцу после корнера у 68. минуту, када је само требало гурнути лопту у гол, али је завршила у Борјановим рукама.

Партизан Зорана Мирковића играчки и тактички је декласирао Звезду, са нападачким квартетом у којем је свако успевао и да држи лопту и да делује на великом простору – Јанковић је доминирао на средини одакле је, на пример, у 40. минуту сјајно послужио Гомеша којег је у последњи час, на десет метара од гола, изблокирао Дегенек. Највећи део посла у одбрани, домаћи су обавили са бековима Милетићима који су, растерећени офанзивних обавеза, држали Бена и Кафуа на боковима, далеко од гола.

Осим принудне измене штопера, Бабићем уместо повређеног Савића, Звезда је имала још једну у односу на састав супростављен Наполију, изостављајући Јовичића да би имала играча више напред. Ни то ни слободнија улога Марка Марина, на чији се прави пас иза леђа одбране чекало до 71. минута (тада приближен голу, Бен „додао” Стојковићу), није помогло да збиља немоћни првак заличи на тим који има игру.

Док су Звездини ватрени навијачи били у пуном броју, пола Партизановог „југа” је зврјало празно, са две фракције његових присталица на „истоку”. На трибинама није било већих инцидената, са изузетком бакљаде „партизановаца” у 36. минуту када је дим закратко прекрио терен, и увреда које су они упућивали Борјану.

Стадион Партизана. Гледалаца: 25.000. Судија: Данило Грујић. Стрелци: 1:0 Гомеш 33, 1:1 Боаћи 72. Жути картони: Здјелар, Закарић (Партизан), Крстичић (Звезда).

Партизан: Стојковић 7, Н.Р.Милетић 7, Марковић 7, Валијенте 7, Н.Г.Милетић 7(од 88. Урошевић -), Шћекић 7, Здјелар 6, Закарић 7, Јанковић 7(од 81. Косовић -), Пантић 6, Гомеш 7(од 80. Николић).

Црвена звезда: Борјан 7, Стојковић 6, Дегенек 6, Бабић 6, Родић 6(од 86. Гобељић -), Крстичић 7, Чаушић 6(од 46. Јованчић 5), Кафу 5(од 60. Симић 7), Марин 6, Бен 5, Боаћи 7.