Ниш – У наредна два дана у Нишу ће почети са радом две нове фабрике. Председник Србије Александар Вучић сутра ће отворити најпре нову фабрику аустријске компаније „Цумтобел”, чији је производни програм расвете познат у целом свету, а сутрадан, у суботу, и нове погоне филипинске компаније „Ими” за производњу компонената електронике.
Градоначелник Ниша Дарко Булатовић, у разговору за „Политику”, не скрива задовољство што је у последњих неколико година нишко руководство уз помоћ државе успело да потпуно измени привредни амбијент у граду на Нишави, што је све више инвеститора који отварају велики број нових радних места, као и што су улагања у развој и уређење већ дала резултат сталним повећањем броја туриста.
– Морам да подсетим да је пре само тридесетак месеци Ниш био у дуговима од невероватних шест милијарди динара због несхватљивог задуживања и недомаћинског пословања претходне градске власти. Уз ригорозну контролу градског буџета, штедњу на сваком кораку, али и несебичну помоћ државних органа, успели смо да за две и по године вратимо 3,2 милијарде динара дуга, да све обавезе уредно сервисирамо и да се град у међувремену ни динара не задужи. Истовремено, много је уложено у изградњу нових производних погона и фабрика, од којих ће две бити отворене управо у наредна два дана.
Колико ће нових радних места бити у новим фабрикама?
Само ове две велике инвестиције, за које је град издвојио 250 милиона динара и саградио комплетну инфраструктуру, донеће око 2.500 нових радних места. То ће, уз фабрике отворене у последње две и по године – „Џонсон електрик”, где ради око 3.000 људи, „Астер текстил”, који запошљава 2.000, и „Леони”, у којем ће до средине наредне године посао добити укупно 2.500 радника – бити скоро 9.000 нових радних места отворених од средине ове деценије до данас. Такође, „Цумтобел” и „Ими” запослиће неколико стотина инжењера електронике, машинства, грађевине или дипломиране економисте, правнике и инжењере заштите на раду, што је за нас највећи добитак, јер спречава одлив талентованих и стручних младих људи из Ниша и Србије.
Шта је локална власт у Нишу учинила на плану сопственог развоја и унапређења живота?
Много је уложено у развој локалних микро, малих и средњих предузећа. Град је на име подстицајних средстава само у овој години издвојио неколико стотина милиона динара за чак 500 привредних субјеката и њихову већу конкурентност. Та средства уложена су у увођење високих стандарда, тестирање нових производа и добијање сертификата, а са Националном службом за запошљавање и за отварање нових радних места у овим предузећима.
Ниш је међу првима обезбедио локације и омогућио ефикасно добијање неопходних одобрења и дозвола за изградњу објеката и решавање стамбених проблема и припадника снага безбедности. Да ли се зна шта ће се, где и када градити?
У првој фази градићемо, заједно са државним органима, станове за војску и полицију на локацији „Стеван Синђелић”, недалеко од техничких факултета, где ће одмах почети градња 200 станова. Уређењем велике и изазовне локације на североистоку Ниша, у насељу Пантелеј, у наредној години биће обезбеђени услови за изградњу додатних 2.000 стамбених јединица, а тај комплекс биће међу највећима у Србији.
Шта је предвиђено на плану уређења самог града?
Прошле године започето је, а наредне ће бити завршено уређење Градске тврђаве. До сада је уложено педесетак, а већ у 2019. години још 160 милиона динара за комплетно сређивање овог културног и историјског споменика. Инвестирамо у археолошко налазиште Медијана, јер и тврђава и комплекс на Медијани треба да буду још привлачније туристичке дестинације. У плану је и велика реконструкција и уређење Тврђавског моста на Нишави, од центра града до Стамбол капије. Све ће то још више привући стране и домаће туристе, јер знамо да су досадашња улагања и акције са Туристичком организацијом Ниша условили пораст броја туриста од чак сто одсто у односу на период од пре четири године.
Инвестира се, заједно са државом, у науку, здравство, образовање, културу и спорт…
Ускоро ће почети изградња Научно-технолошког парка, који ће само унапредити услове за развој науке на Универзитету Ниш. Добили смо прошле године нови Клинички центар, реконструисан је Дом здравља, највећа установа примарне здравствене заштите у нашој земљи, а до краја ове и у наредној години планирамо адаптацију амбуланти и здравствених станица на сеоском подручју. Важна су инвестирања у дечију и социјалну заштиту. Према подацима од средине овог месеца, на пример, број малишана који су били на листи чекања за вртиће или предшколске установе смањен је за око 1.000.
Шта су планови за наредни период?
Две фабрике које у наредна два дана отварамо биће у новој радној зони Лозни калем, а паралелно припремамо планске документе за још једну радно-пословну зону на Леденој стени и испод Бубња, где се планира пресељење кванташке пијаце и највероватније ауто-пијаце, изградња стамбено-пословног комплекса и нових производних капацитета. Ниш припрема исељење железнице из централног градског језгра – од планираних 2.000, већ је донето 950 решења о експропријацији за земљиште којим ће пролазити траса међународне пруге Ниш – Димитровград – српско-бугарска граница и радови ће почети највероватније крајем наредне године. Крајем ове године почеће да функционише и комплекс „Нови Ниш”, где су у току завршни радови на изградњи прве фазе са више хиљада квадратних метара стамбеног простора, очекују се нови инвеститори... Све то потпуно ће променити живот у Нишу.