Смрт четворогодишњег Душана Тодоровића из Свилајнца, преминулог у болници у Барселони од последица рака, за чије су лечење новац највећим делом прикупили грађани Србије, остала је, нажалост, у сенци спекулација да су надлежни у Фондацији „Подржи живот”, преко које су средства сакупљана, злоупотребили свој положај.
Подстакнути написима појединих таблоида да поменута фондација није радила у складу са законом, Савет за мониторинг, људска права и борбу против корупције из Трстеника поднео је кривичну пријаву против глумца Сергеја Трифуновића, председника УО фондације, и Ратомира Антоновића, управитеља фондације.
Док Савет од надлежних тражи да утврде да ли су грађани када су прикупљали донације били обманути, а новац злоупотребљен, из фондације поручују да ни на који начин нису прекршили закон и да спремно дочекују истражне органе. У изјави за „Политику” Трифуновић каже да „поменута кривична пријава не постоји јер је поднета само у таблоидима”.
– Када дођу људи из полиције и тужилаштва, знаћемо да је кривична пријава заиста поднета. Да ли је таблоид Уставни суд Србије? – упитао је познати глумац и додао да је министар здравља своје оптужбе на рачун фондације изнео искључиво на основу таблоидних написа.
На оптужбе да је новац који је прикупљан за лечење болесне деце проневерен, а грађани обманути, из фондације су одговорили саопштењем у којем се, између осталог, наводи да је она, „у складу са одредбама Закона о задужбинама и фондацијама, уложила новац у износу од 15.500.000 динара у инвестициони фонд „Илирика” ради ’оплођавања’ тих средстава”
„Циљ је увећање материјалних могућности за помоћ оболелим малишанима којима је она најпотребнија. Закон о задужбинама и фондацијама јасно даје легалну могућност свим фондацијама, па и нашој, да улагањем прикупљених средстава и убирањем камате увећавају материјалне могућности за остваривање хуманитарних циљева. У складу са том законском могућношћу, средства су и уложена у инвестициони фонд, под изричитим условом да се у сваком моменту, када то захтевају потребе помоћи оболелим малишанима, могу повући из инвестиционог фонда. Улагање средстава у наведени фонд до сада је већ дало значајне финансијске резултате, јер су иницијална средства уложена у њега увећана за више од 500.000 динара, што за нас представља разлог за велико задовољство. То уједно значи више новца за помоћ оболелој деци”, наводи се у саопштењу фондације.
Фондација, наводи се даље у саопштењу, ни на који начин није повредила закон, није се „коцкала” прикупљеним средствима, није вршила никакву „злоупотребу”, није изашла ван оквира хуманих циљева због којих је основана.
„Фондација ни на који начин није ’преварила’ и ’обманула’ донаторе и родитеље, а сваки износ за лечење болесних малишана који је прикупила утрошен је у сврху остваривања хуманитарних циљева. Фондација је строго аполитична организација, основана искључиво с алтруистичким побудама, те не желимо да будемо саставни део никаквих политичких обрачуна и таблоидних извештавања. Такође, с обзиром на то да Фондација послује искључиво у складу са позитивно-правним актима Републике Србије, позивамо надлежне органе да изврше увид у законитост нашег пословања”, наведено је у саопштењу.
Марио Спасић, генерални секретар Савета за мониторинг, људска права и борбу против корупције, објашњава за наш лист да је кривичну пријаву против Трифуновића и Антоновића поднео Тужилаштву за организовани криминал због сумње да је почињено више кривичних дела.
– Грађани су путем СМС порука уплаћивали новац у Фонд „Подржи живот”, а да нису знали, нити им је претходно било предочено, да ће средства завршити у инвестиционом фонду. Грађани су, када су уплаћивали новац, мислили да он иде директно за лечење деце и по нама је то сумња на кривично дело преваре. Питање је и зашто је новац који се наменски уплаћивао прослеђиван даље. Ту је реч о другом кривичном делу на које сумњамо, а то је злоупотреба положаја одговорног лица. Такође, треба да се утврди да ли је ово изолован случај или нешто што је постало правило – казао је Марио Спасић за „Политику”.
„Политикин” саговорник објашњава да је кривична пријава најнижи степен сумње за постојање кривичног дела и да могу да је поднесу сви грађани.
Кривичне пријаве Савета
Савет за мониторинг, људска права и борбу против корупције до сада је излазио у јавност са критикама на рад повереника, оптужујући га да „крије” податке о свом раду. Организација је својевремено поднела кривичне пријаве против народних посланика Бошка Обрадовића, Срђана Нога и Марије Јањушевић због „упада” у кабинет председнице Скупштине Маје Гојковић.
Савет је својевремено поднео кривичну пријаву против непознатих учинилаца поводом наводних нерегуларности на утакмици ОФК Београд – Црвена звезда, одигране у септембру 2015. године.