Формула по којој су се пре кризе повећавале пензије није укинута, већ ће се следеће године увести нова, која ће се примењивати од 2020. године. Ово је у изјави за „Политику” истакао Себастијан Соса, шеф канцеларије Међународног монетарног фонда (ММФ) у Београду.
– Индексација је морала да буде суспендована током следеће године, јер након што се пензије сада повећају, у буџету за 2019. неће бити довољно простора за још једно повећање у току године – истакао је Соса.
Да формула није суспендована, то би нужно значило још једно повећање следеће године, објашњава наш саговорник. А у буџету нема пара за то. Пре ступања кризних мера на снагу пензије су се усклађивале у априлу и октобру. Пензионери су два пута годишње могли да очекују повишице, усклађене са растом цена на мало и растом бруто домаћеg производа (БДП) већим од четири одсто. Из ММФ-а сада најављују да ће нова формула бити побољшана.
– Подржали смо укидање кризног закона о смањењу пензија, који је био привремен. Међутим, укидањем овог закона, примања би била већа само оним пензионерима са највећим пензијама. Сложили смо се да додатне повишице добију они са нижим примањима, јер би у супротном њихове пензије и после укидања кризног закона остале замрзнуте – рекао је Соса и додао да је ова мера ограниченог карактера и да најниже пензије у будућности више неће моћи поново да се увећавају.
Свако наредно повећање пензија мораће да буде линеарно, подвлачи наш саговорник. То значи да ће исти проценат увећања морати да важи за све пензионере.
– Применом ове две мере раст укупних издатака за пензије током 2019. године биће у складу са привредним растом, што значи да укупан удео пензија у БДП-у неће бити повећан – истакао је Соса.
Парламент је пре неколико дана усвојио измене и допуне Закона о пензионом и инвалидском осигурању, а Фискални савет претходно је тражио повлачење овог прописа.
У свом реаговању савет је упозорио владу да се предложеним изменама предвиђа укидање формуле за усклађивање пензија, а уместо тога влади се даје овлашћење да сама о томе одлучује.
„Добро је то што законске измене предвиђају укидање Закона о привременом смањењу пензија, али уносе несигурност и потенцијално своде пензијски систем Србије на ниво најнестабилнијих система у земљама Северне Африке и Блиског истока”, наводи се у оценама Фискалног савета.
Како су тада истакли, суспендовањем формуле крше се принципи одговорне социјалне политике. Фискални савет проследио је ово реаговање и Народној скупштини, а у њему се наводи да је доминантна европска пракса да се пензије усклађују према формули која представља неку комбинацију кретања цена, кретања зарада и привредног раста.
„Ово је такође устаљена пракса и у Србији током претходних деценија откада је успостављен јавни пензијски систем, а нарочито у периоду након Другог светског рата. Напуштање јасне и објективне формуле за усклађивање пензија негативно би се одразило на предвидивост пензијског система и створило би додатну несигурност код радника, који уплаћују доприносе, али нису у могућности ни да оквирно знају како ће се кретати њихова будућа пензијска примања ни да финансијски планирају своју старост – закључује се у оцени Фискалног савета.