Ужице – Да ли је објекту најстарије хидроцентрале у Србији, у којој оригиналне „Сименсове” машине производе струју 118 година, требало мењати изворни изглед и додавати нову турбину, на чему ЕПС управо ради? То питање чује се међу Ужичанима, који гледају радовe на здању ове електране, прве код нас по Теслиним принципима наизменичних струја - јединственом музеју технике.
„ЕПС енергија” је пре годину дана објавио: „Због великог историјског значаја електрана ’Под градом’ биће реконструисана тако да постојећи агрегати задрже аутентичност и дух периода у коме су грађени. Агрегати ће остати нетакнути као музејски експонати и сви предвиђени радови биће у сагласности са условима Завода за заштиту споменика културе Краљево.”
Наведено је да се обнављају и друге мале хидроелектране у западној Србији у оквиру пројекта реконструкције 15 малих ХЕ финансираног из кредита Европске банке за обнову и развој. „Мале хидроелектране, међу којима су поједине старије и од 100 година, добиће нову опрему чиме ће продужити радни век за 30 до 40 година и повећати капацитете”, најављено је, уз напомену да ће се обновити и мала ХЕ „Турица” (почела с радом 1929. године).
„Те две електране нису у функцији због дотрајалости опреме и објеката. Неопходни су радови на машинској згради, апаратима, водозахватима, каналима и свим пратећим објектима, као и уградња нове опреме. Планирана годишња производња ХЕ ’Турица’ након реконструкције износиће око два милиона киловат сати годишње, док ће ’Под градом’ производити око 1,5 милиона киловат сати годишње”, навела је тада „ЕПС енергија”.
Пажњу је летос привукао преседан да се на почетку купалишне сезоне испразни вода из градске плаже (изнад које је стара централа). Градско веће је, по захтеву ЕПС-а, одлучило да се због радова подигну уставе Ђетиње и испразни популарно купалиште тек што су топли дани почели. Плажа је у јулу поново напуњена.
У последње време није било оглашавања из ЕПС-а око обнове Теслиног првенца. Почетком септембра у саопштењу са седнице ужичког Градског већа кратко се помињу радови на реконструкцији и доградњи мале хидроелектране „Под градом”, где је, наводи се, планирано инсталирање још једне турбине. „Са доградњом нове и реконструкцијом постојећих турбина, стара хидроцентрала ће бити стално у систему ЕПС-а и производиће електричну енергију”, наглашавају већници.
На једној од претходних седница градске скупштине одборник Марко Ристовски је предложио да се у дневни ред уврсти расправа о реконструкцији хидроелектране на територији града Ужица и то због нарушавања спољног изгледа старе хидроцентрале „Под градом”. Одборничка већина у Скупштини града није била за тај предлог: 11 је било „за”, а 35 „против”.