Судбина сада већ бившег шефа Интерпола Менг Хонгвеја (64) и даље окупира пажњу светске јавности, али док западни медији данима извештавају о мистериозном нестанку, шифрованим порукама и претећим позивима његовој супрузи, за кинеску страну је ово чист правни случај који се злоупотребљава за напад на њен политички систем.
Организација Хјуман рајтс воч претпоставља да се Менг, кога власти сумњиче за корупцију, налази у новој врсти притвора познатој као „љужи”. Реч је наводно о хуманијој варијанти претходног дисциплинског процеса шуангуј који је био на лошем гласу због тортуре. Притвореници по овом новом режиму могу да остану у притвору шест месеци без права на контакт са породицом и адвокатом, али породица мора да буде обавештена у року од 24 сата.
Чини се да ово правило није поштовано у случају Менг Хонгвеја. Ветеран кинеских служби безбедности отпутовао је 29. септембра у Кину из Лиона, где је седиште Интерпола и где је живео с породицом. Супруга је о нестанку обавестила француске власти, показавши слику ножа коју је добила од мужа, за њу очигледан сигнал да је у опасности.
Кинеске власти су тек десет дана касније, прошле недеље, издале званично саопштење да је Менг у притвору комисије задужене за борбу против корупције због сумње да је примио мито, да је „упорно бирао погрешан пут и да је сам крив”. Истог дана је је Интерпол саопштио да је Менг поднео оставку.
Видно уплашена за своју безбедност, супруга је у понедељак рекла новинарима агенције АП да је добила претећи позив непознате обе да „два тима долазе по њу”. Јуче је у интервјуу за Си-Ен-Ен, не откривајући лице, рекла да се плаши за свој живот и два сина, седмогодишње близанце. Док је трајао интервју, три пута јој је звонио телефон, а она је објаснила да је стално зову из кинеског конзулата на састанак, али да она инсистира да сусрету присуствују адвокат и новинари. Француска полиција је отворила истрагу и ставила је под заштиту због претњи.
Грејс Менг сматра да је њен супруг невин човек и критикује кинеску владу да је одговорна за овај и сличне нестанке. Супруг је, како је рекла, страховао да ће доћи по њега, видевши колико је људи нестало без икаквог објашњења.
Само пет дана раније решен је мистериозни нестанак највеће кинеске звезде. Светски славна глумица Фан Бинбинг од 2. јула се није појављивала ни у јавности ни на друштвеним мрежама, да би прошле среде на кинеској верзији „Твитера” потврдила вест да је утајила порез. У покајничкој објави је написала да без добре политике партије и државе не било ни ње, али се још није појавила у јавности.
Први Кинез на месту шефа Интерпола последња је мета у великој антикорупционашкој кампањи кинеских власти за коју критичари кажу да служи за обрачун са непослушним кадровима. За шест година откако је Си Ђинпинг председник, више од милион званичника је кажњено за корупцију. Многи су пре тога мистериозно нестајали.
Појавиле су се гласине да је Менг на мети због блискости с високим партијским функционером који је некада надзирао цео безбедносни апарат а сада у затвору служи доживотну казну за корупцију.
Пекингу блиски „Глобал тајмс” сада критикује западне медије због тога што и после званичног саопштења и даље говоре о мистериозном нестанку. Наводи да је цео случај у складу са законом и да ни висока позиција у Интерполу није заштита од кинеског закона, као што ни Доминику Строс-Кану положај у ММФ-у није 2011. био заштита од хапшења због оптужби за силовање.