Ћелије, Лајковац – Након вишегодишњих археолошких истраживања, локалитет „Анине” у Ћелијама код Лајковца, место где су откривени на овим просторима најбоље очувани остаци римског пољопривредног имања из трећег или четвртог века нове ере, ових дана је постао доступан и посетиоцима. Летос је завршена конзервација стамбеног дела римске виле на локалитету чиме су створени услови и за туристичку презентацију овог значајног археолошког налазишта из времена Римског царства, саопштио је Радивоје Арсић, археолог ваљевског Завода за заштиту споменика културе, руководилац истраживања у „Анинама”.
„Конзервиран је први блок виле. Он се сада може обићи. Насута је површина, стаза за кретање, постављене су информативне табле са подацима, не само о конзервираном објекту, већ и о онима који нису конзервирани, а виде се на терену”, истакао је Арсић.
„Локалитет садржи материјал драгоцен за проучавање сеоског начина живота и организације сеоских домаћинстава у време Римског царства, многи од пронађених предмета су употребљиви и данас”, додао је он.
– Зависно од прилива средстава, конзервација ће се обављати по фазама. Њен наставак се очекује крајем ове године или почетком следеће. Процена је да ће за две-три сезоне цео комплекс бити на располагању за туристичку презентацију. Постоји добра основа да се ова локација развије у изузетан археолошки парк лако доступан посетиоцима – поручио је Арсић.
Конзервацијом делова виле и економских просторија римског богаташа на овом локалитету отворена је могућност организовања екскурзија и излета које већ сада могу да уђу у званични програм понуде Туристичке организације општине Лајковац, али и бројних школа и летњих истраживачких радионица, каже за „Политику” Милутин Ранковић, директор ТОО Лајковац.
– Томе ће нарочито помоћи информативне табле на којима ће посетиоци и без присуства кустоса моћи да буду обавештени о намени објекта, о животу у периоду владавине цара Константина и римске тетрархије, када је Сирмијум, који је релативно близу ове локације, био један од главних градова Римског царства. Моћи ће да се обавесте и о егзистирању Српске деспотовине све до њеног коначног пада, када су ове просторе освојиле Османлије – наводи Ранковић. Створене су могућности за комерцијализацију овог места, што ће свакако бити убрзано када се рестаурира и римско купатило које је пре неколико година откривено у склопу комплекса.
Пројекат конзервације објеката на локалитету „Анине” урадио је архитекта Тихомир Дражић из Завода за заштиту споменика културе Ваљево, реализацију води његов колега археолог Радивоје Арсић, а цео посао финансира Министарство трговине, туризма и телекомуникација. Укупне радове на истраживању овог археолошког локалитета финансирају Министарство културе и општина Лајковац.