Медицински стручњаци, промовишући „Водич за здраве животне навике”, опет су подсетили колико исхрана утиче на здрављеАутори јуче представљене публикације „Водич за здраве животне навике” настојали су да понуде корисне информације о типовима исхране, намирницама и њиховом правилном одабиру, количини, калоријској и нутритивној вредности и сугеришу адекватан интензитет и облик физичке активности за све групе становништва. Књижицу су приредили здравствени стручњаци и специјалисти за исхрану са универзитета у Београду и Новом Саду, из Центра за здравље, вежбање и спортске науке и Завода за спорт и медицину спорта из Београда.
– Истраживања су показала лоше навике у погледу исхране и физичке активности становништва Србије свих узраста. Деца и одрасли не уносе довољно воћа и поврћа, у њиховој редовној исхрани нема довољно житарица, млека и млечних производа, уз повећан унос масти и шећера, скоро половина становника има седентаран животни стил, а већина није довољно информисана о здравим навикама. Зато је „Водич” намењен медицинској заједници, али и грађанима, којима ће понудити разумљиве и једноставне савете и препоруке у складу са највишим светским стандардима – изјавио је проф. др Сергеј Остојић, иницијатор и један од аутора.
Проф. др Јагода Јорга, са Медицинског факултета у Београду, препоручила је уравнотежен унос поврћа, воћа, житарица целог зрна, млечних производа, протеинских намирница у складу са интензитетом физичких активности. Проф. др Вишња Ђорђић са Факултета спорта и физичког васпитања Нови Сад истакла је да је физичка активност неопходна свим категоријама становништва: одраслим особама препоручује се минимално 150 минута умерене аеробне активности недељно, док би деца и млади сваког дана требало да буду активни најмање 60 минута. Физичка активност старијих особа посебно је важна јер доприноси очувању мобилности, бољем менталном здрављу и расположењу.