Ужице – Доскора су, после домаћих, посетиоци из Словеније по бројности предњачили у посети Меморијалном комплексу Кадињача. Сада су примат преузели Кинези: у овој сезони они су били најбројнији странци на познатом брду код Ужица где се налази споменик палим борцима Радничког батаљона.
У ужичком Народном музеју, надлежном за овај меморијални комплекс, сабрали су да је око 20.000 људи групно или појединачно посетило Кадињачу од априла (кад крећу екскурзије и путовања) до октобра ове године.
То је најбројнија посета у последњој деценији. Многи од њих су странци: највише из Кине, Словеније, осталих република бивше СФРЈ, па и Британци, Руси, Американци, Пољаци, понеки Немац...
– Гости из Кине све су бројнији на Кадињачи. Готово сваког дана минулог лета макар неколико њих је боравило овде. Разговарајући с њима, закључио сам да су врло заинтересовани за споменике из Другог светског рата, за НОБ, Ужичку републику. Уз ту заинтересованост, повећање њиховог броја омогућио је и споразум о безвизном режиму између Кине и Србије – каже за наш лист Вељко Јевтић из ужичког музеја, кустос у Меморијалном комплексу Кадињача.
Кинези овде, додаје он, најчешће фотографишу споменик борцима Радничког батаљона. Посећују и спомен-дом где најчешће застају уз сталне поставке „Раднички батаљон и борба на Кадињачи” и „Ужички крај у НАТО агресији на СРЈ”, а врло су заинтересовани за историјске појединости о овој борби.
Кустос Јевтић, како наглашава, посетиоцима описује историјске чињенице онакве какве јесу, да је то била борба између знатно надмоћнијег окупатора и групе радника патриота који су штитили одступницу партизанској врховној команди и рањеницима.
Верни Кадињачи већ деценијама су Словенци, који долазе организовано или свраћају у пролазу возилима камперима, а има и бајкера.
– Углавном су то старији југоносталгичари упућени у нашу историју, мада има и младих који овде сврате у пропутовању Србијом. Била нам је летос медицинска сестра из Љубљане која тврди да је радила у смени у љубљанском Клиничком центру баш кад је Тито тамо смештен, пре него што му је ампутирана нога. Једном је у групи Словенаца на Кадињачи био и 90-годишњи Исидор, у рату митраљезац на Сремском фронту. Долазили су и антифашисти из Хрватске. Кадињачу је ове сезоне посетила и група историчара из Аустрије: они се баве историјом Другог светског рата, изучавају и Ужичку републику па су дошли да виде место борбе и страдања Радничког батаљона – наводи Вељко Јевтић.
Од посетилаца из Србије овај меморијални комплекс најчешће су походиле екскурзије ђака, пензионерских и борачких организација, удружења грађана...