Осло - Норвежанин, вођа операције којом су нацисти спречени да у Другом светском рату произведу неопходне материјале за производњу атомске бомбе, преминуо је у 99. години. Јоаким Рененберг је 1943. године био на челу операције спроведене иза непријатељских линија у тада окупираној Норвешкој, током које је нацистичко постројење за производњу деутеријума (тешке воде) дигнуто у ваздух, јавља Ројтерс а преноси Танјуг.
Када га је тадашњи британски Директорат за специјалне операције одабрао за вођу смелог подухвата, Рененберг је имао само 23 године и био је најмлађи члан тима који је отишао иза непријатељских линија.
Рененбергов тим се тада, како наводи Ројтерс, суочио са готово немогућим изгледима за успех. Ранија операција није ни успела да стигне до постројења, а њени чланови су заробљени или убијени. Тим који је заслужан за саботажу постројења касније је описао своју мисију као готово самоубилачку.
Јоаким Рененберг имао је 23 године када је учествовао у легендарној акцији Другог светског рата
Операција је почела спуштањем на планинску раван покривену снегом, након чега су оперативци скијама кренули према својој дестинацији. Пешке су стигли до постројења, где су поставили бомбе. Рененберг је тада донео кључну одлуку да фитиље на бомбама скрати, чиме је скратио и време за изазивање експлозија, али и тиму дао мање времена за бег.
Након што су нацисти схватили шта се догодило, за тимом је покренута потрага. Чланови тима су тада започели свој бег, прешавши неколико стотина километара кроз планински терен како би стигли до безбедне територије.
Рененберг је успео да, две недеље касније, на скијама стигне до суседне Шведске која је била неутрална током Другог светског рата.
Борба за тешку воду хероја Телемарка
Јоаким Ренеберг је предводио групу од девет припадника Покрета отпора који су у ноћи између 27. и 28. фебруара 1943. саботирали норвешку фабрику која је производила „тешку воду” нужну за израду атомске бомбе, што је зауставило немачки нуклеарни програм.
„Ренеберг је вероватно био последњи од најистакнутијих бораца Покрета отпора”, изјавила је уз саучешће премијерка Ерна Солберг за новинску агенцију НТБ. Постројење Феморк код града Рјукана у јужној Норвешкој, у то време је једино у свету производило „тешку воду” у већим количинама.
Постројење Феморк
У брзој трци са савезницима за израду атомског оружја, нацисти су брзо преузели то постројење када су окупирали Норвешку 1940. године. Овековечен у норвешком филму Жана Древила из 1947. године „Битка за тешку воду”, затим и у филму из 1965. „Хероји Телемарка” с Кирком Дагласом, тај догађај је један од главних подвига норвешког Покрета отпора.
Јоаким Ренеберг дуго није хтео да говори о својим искуствима из рата, те је тек 1970-тих почео да говори о својим подвизима. „Схватио сам да људи чекају одговор. Важно је да сви знамо шта се догодило, и да тек потом заузимамо став”, рекао је он за НРК 2015. године.
„Они који данас одрастају, морају схватити да увек морамо бити спремни за борбу за мир и слободу”, додао је он. Ренеберг који је после рата постао новинар, познат је у Норвешкој и по томе што је радио с младима да би разумели опасности од рата, јавља АФП а преноси Бета.