Дипломатска битка Пекинга да се Косово у новембру поново нађе на дневном реду седнице Савета безбедности УН, пошто је пре три месеца вољом Велике Британије одатле скинуто, у пуном је јеку. Међутим, како за „Политику” објашњава министар спољних послова Ивица Дачић, још није потпуно извесно да ли ће Кина и успети да изађе као победник из борбе са противницима те идеје.
„Велике су шансе, али још ништа није готово”, каже Дачић, који се налази у Малаги на Медитеранској конференцији ОЕБС-а. Ових дана, каже он, на Ист Риверу је у току договор чланица СБ о тачкама дневног реда наредне седнице овог тела УН, која би требало да буде одржана почетком следећег месеца.
„Дневни ред још није усвојен, тек се причало о прелиминарном, али су се Велика Британија, САД, Француска и Шведска одмах успротивиле стављању извештаја генералног секретара о ситуацији на Косову на агенду Савета безбедности. Ових дана одлучиваће се о томе. Кина ће свакако предложити ту тачку”, каже Дачић и истиче да се до сада никада није гласало о дневном реду седница СБ. Договор сталних и несталних чланица о томе шта ће се наћи на седници је пракса у УН, јер је реч о техничком питању. Дакле, иако се нека стална чланица не слаже са предлогом председавајућег Савету безбедности, нема могућност да на то уложи вето. Међутим, уколико би се овог пута гласало о тачкама дневног реда, био би то преседан у УН-у.
Кина, подсетимо, у новембру преузима председавање Савету безбедности и она би требало да се највише пита о томе које ће се тачке дневног реда наћи на овој седници. Баш као што је то био случај и са Великом Британијом, која је, захваљујући чињеници да је у августу председавала тим телом, прогурала дуго најављивану идеју о укидању расправе о редовном тромесечном извештају генералног секретара УН о ситуацији на Косову и раду Унмика.
Разматрање извештаја генералног секретара, какав год он био, прилика је да Београд, али и неки други, попут Москве и Пекинга, покрену и питања којима се сам извештај не бави. Овога пута за Србију би то било од велике важности, јер би пред светском организацијом могла да укаже на велики проблем по безбедност читавог региона уколико Приштина спроведе намеру о формирању војске Косова, што је најавила за 28. новембар.
И док за САД нема дилеме да је сазрело време да Косово формира своју војску, што је потврдио и заменик помоћника државног секретара САД Метју Палмер, Министарство иностраних послова Русије јуче је изразило „забринутост због одлуке парламента такозваног Косова да се Косовске безбедносне снаге трансформишу у пуноправну војску”. Москва упозорава да таква одлука подрива стабилност Балкана.
Како се наводи у саопштењу, које преноси Спутњик, Русија је у више наврата скретала пажњу међународној заједници да такве тежње нису у складу са Резолуцијом 1244 СБ УН, која говори да се на Косову могу налазити искључиво мултинационални војни контингенти под међународним надзором. „Нико не може дати гаранције да такозване оружане снаге, чију окосницу чине терористи ОВК, неће бити коришћене против српског становништва на северу”, истиче руски МИП и додаје да „они који подржавају Приштину брзоплето настоје да реорганизују Косовске безбедносне снаге у пуноправну војску, како би бивше милитанте што пре пребацили под окриље НАТО-а”.
Србију у новембру чека још једна битка са Приштином на међународном плану. Наиме, на дневном реду седнице Генералне скупштине Интерпола, која се од 18. до 21. новембра одржава у Дубаију, налази се и захтев Косова за пријем. Дачић је ово окарактерисао као покушај да Косово на „мала врата” уђе у УН.
„Све што је у жижи пажње Савета безбедности, кад је о Косову реч, повољно је и позитивно за нас јер реактивира примарну улогу СБ, односно УН, у третирању и разматрању ситуације на КиМ”, каже за наш лист Владислав Јовановић, бивши министар спољних послова СРЈ, и оцењује да је то посебно важно сада кад Американци хоће на брзину тој новој, такозваној државној власти на Косову, да дају и војну компоненту, односно да комплетирају државну слику о тој творевини.