Обележавање „Дана слободе” биће завршено данас низом догађаја посвећених стогодишњици ослобођења Београда у Првом светском рату. У школама ће, као и недавно поводом ослобођења престонице у Другом светском рату, први час бити посвећен 1. новембру 1918. Идеја је да, како је јуче истакао помоћник градоначелника Андреја Младеновић, деца добију праву информацију и да негују патриотски дух према држави, али и да схвате колико је вредна и важна слобода.
Један од првих догађаја биће полагање венаца и помен на Новом гробљу на Спомен-костурници бранилаца Београда. После тога ће на платоу испред Скупштине града бити приређен сценско-музички спектакл „Београдске сене”, а у холу двора биће отворена изложба амбасаде Француске. Архив града приредиће поставку на тему ослобођења у Првом светском рату, а у 20 часова биће одржана свечана академија у „Сава центру”.
Град је до ове године низом догађаја обележавао 20. октобар, дан ослобођења у Другом светском рату, а манифестација „Дани слободе” у оквиру које је обједињена прослава ослобађања Београда и у Првом и у Другом светском рату организовао први пут ове године.
– Сматрамо да је важно сетити се хероја који су ослобађали наш град 1944. године, а посебно 1918, јер ове године цео свет слави велики јубилеј, стогодишњицу од завршетка Првог светског рата – нагласио је Младеновић.
На почетку овогодишње манифестације догодио се ипак један превид. На плакату посвећеном „Данима слободе”, који се могао видети и на Тргу Николе Пашића, преко лица војсковође из Великог рата била је застава са петокраком. То је у јавности оцењено као непримерено, али надлежни се нису изјашњавали поводом овог пропуста.
Како су изгледали дани уочи стицања слободе
Изложба „Београд 1918. Ослобођење Београда у Првом светском рату” биће отворена данас у Галерији Историјског архива града. Поставком ће се указати на неке од важних појава и догађаја који су пратили дане уочи, у току и после ослобођења Београда на крају Првог светског рата. Издвојено је 206 докумената и фотографија из Историјског архива, а одабрана архивска грађа биће представљена на 31 паноу, који су подељени у шест тематских целина: „Београд у Првом светском рату”, „Материјално уништавање”, „Од Солуна до Београда”, „У слободном граду”, „Ка престоници Краљевства СХС” и „Сећања, признања, одликовања”.
Изложбом је обухваћен живот у Београду под окупацијом, као и догађаји у вези са пробојем Солунског фронта. Посебно су осветљени догађаји који су уследили после уласка генерала Петра Бојовића са трупама у ослобођени град. Поставка ће показати и како се обнављао рад институција Градске управе.
Изложба ће моћи да се погледа до краја новембра.