ВАШИНГТОН - Председник САД Доналд Трамп и његов претходник Барак Обама сукобљавају се на даљину овог викенда уочи конгресних избора у уторак, док сваки покушава да анимира своју страну да освоји већину у Конгресу.
На првим националним изборима од када је Трамп изабран за председника, у уторак, 6. новембра,
биће одлучено да ли ће републиканци или демократе контролисати два дома Конгреса до наредних председничких избора у новембру 2020. године.
Трамп је данас поновио присталицама да већ има слоган „Сачувајмо величину Америке”, што је логичан наставак слогана ; „Учинимо Америку поново великом” из његове изборне кампање 2016. године.
Трамп води кампању око две главне теме, доброг економског стања земље и борбе против илегалне имиграције коју он везује за несигурност.
„Имиграциони програм демократа је да доведу трговину дрогом, трговину људима и криминалне картеле. Они хоће да Америка постане гигантско уточиште за чланове банди”, рекао је Трамп на митингу подршке републиканским кандидатима у месту Белгрејд у америчкој држави Монтани, преноси Бета.
Упозорио је становнике те руралне државе да ће морати да закључавају врата и прозоре у случају победе демократа.
Већ недељама Трамп на предизборним скуповима говори о претњи коју представљају каравани од неколико хиљада миграната из централне Америке, који се сада крећу преко Мексика ка граници с САД, где су упућене хиљаде америчких војника.
Његов кратки опис улога на изборима у уторак је „Републикански Конгрес значи више радних места и мање криминала. Демократски Конгрес значи више криминала и мање радних места, то је врло једноставно. Ништа простије од тога”, рекао је Трамп.
Пре осам година Барак Обама је на конгресним изборима на пола мандата био суочен с налетом републиканаца. Тада се као револуција појавило конзервативно крило републиканаца, такозвани покрет Чајанка на врхунцу непопуларности демократског председника Обаме.
Обама је синоћ био на предизборном скупу у америчкој држави Џорџији, где је дошао да подржи кандидаткињу Стејси Ејбрамс која би могла да постане прва црна гувернерка те јужне државе.
„Ја сам ту из простог разлога да тражим од вас да идете да гласате. Последице негласања су велике јер је Америка на раскршћу. Вредности наше земље су у питању”, рекао је Обама.
Трамп је на свом скупу без навођења Обаминог имена само поручио гласачима да други покушавају да их застраше сваком врстом ужаса.
Барак Обама и Доналд Трамп поново ће у недељу присуствовати новим митинзима.
Републикански кандидати такође активно траже подршку Доналда Трампа, и даље најпопуларније личности партије која може да придобије највећу подршку.
Супротно ономе што су чинили његови претходници сам Трамп јасно говори да су ови конгресни избори референдум о њему.
Амерички медији су врло пажљиви у давању било какве дефинитивне прогнозе на основу анкета које дају предност демократама за доњи дом Конгреса.
За 435 места Представничког дома трка је заправо концентрисана на око 60 округа пошто су остали прилично чврсто опредељени за једну или другу партију.
Што се тиче горњег дома Конгреса, Сената, у игри су 35 од 100 места, за која се бира на мандат од шест година. Календар је тако пао да се гласа углавном у конзервативним областима, што даје демократама мање шансе да освоје мандате.
Ови избори концентрисани око Доналда Трампа привлаче до сада неоубичајено интересовање, јер је на конгресним изборима на средини мандата излазност између 40 и 45 одсто у односу на више од 60 одсто за председничке изборе.
Више од 32 милиона гласача већ је гласало у раном гласању које је омогућено поштом или лично у већини америчких држава, према стручњаку за рано гласање Мајклу Макдоналду.
То је по њему већ 20 одсто више него што је гласало у превременом гласању на изборима 2014. године, и личи више на бројке које се виде за председничке изборе.