петак, 16.11.2018. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 11:24
ЧЕТВРТО КОЛО ФУДБАЛСКЕ ЛИГЕ ШАМПИОНА

Чудо на „Маракани”: Звезда савладала вицешампиона Европе

„Црвено-бели" остварили прву победу у елитном такмичењу головима двоструког стрелца Милана Павкова – 2:0 (2:0)
Аутор: Катарина Ивановићуторак, 06.11.2018. у 18:59
(Фото Милан Рашић)
(Фотографије Ненад Неговановић)

Вероватно ни најзагриженији навијачи Црвене звезде нису могли да се надају да ће њихови љубимци успети да постигну гол против актуелног вицешампиона Европе, Ливерпула, а још мање да ће њихова екипа савладати славни енглески клуб. Ипак, чудо се догодило и „црвено-бели” су головима двоструког стрелца Милана Павкова успели надиграју великог противника и да остваре прву победу у Лиги шампиона откако се такмичење игра у овом формату и под овим именом: Црвена звезда - Ливерпул 2:0 (2:0).

Изабраници Владана Милојевића су остварили највећу победу у новијој историји клуба, а имајући у виду однос снага ова два тима и једну од већих у историји јер су успели да савладају тим који је 20 пута вреднији од њиховог. Наиме, играчи Ливерпула су према "Трансфермаркту" процењени на 913 милиона евра, што их чини четвртом највреднијом екипом на планети, док сви играчи српског шампиона вреде 43,9 милиона. Ова победа добија још више на значају уколико се у обзир узме да су Звездини фудбалери пре овог сусрета убедљиво поражени од Пари Сен Жермена (6:1) и Ливерпула (4:0).

Изабраници Владана Милојевића су тријумфовали баш на дан када је 1973. године Црвена звезда елиминисала Ливерпул у Купу шампиона и укупним резултатом 4:2 се пласирала у четвртфинале. Меч четвртог кола Лиге шампиона два тима су дочекала у различитом расположењу пошто је српски шампион имао минималне шансе да се пласира у наредну рунду, док се „црвени” боре за прву позицију са Наполијем и Пари Сен Жерменом.

Тренер „црвено-белих” Владан Милојевић на овом сусрету није могао да рачуна на нападача Ричмонда Боаћија чије место у стартној постави је заузео Милан Павков. Милан Родић, Марко Марин и Вујадин Савић, који нису играли на прошлом сусрету, су се опоравили од повреде и заузели своје место међу најбољих једанаест играча, док је Душан Јованчић заиграо уместо Бранка Јовичића.

Са друге стране његов колега Јирген Клоп није у Београд довео Џердана Шаћирија, швајцарског репрезентативца албанског порекла, који је летос гол против Србије славио показивањем „албанског орла”. Немац је поручио да је његова екипа дошла да игра фудбал, а не да се бави политиком. Он у стартну поставу није уврстио ни Роберта Фирмина уместо ког је заиграо Стариџ, док је на „клупи” остао и Фабињо ког је заменио Милнер.

Из минута у минут:

Друго полувреме

90. минут Могли су гости у финишу меча да постигну макар почасни погодак, али је Милан Борјан поново блистао на голу српског шампиона. Салах је у зауставном времену шутирао са ивице шеснаестерца, али је голман "црвено-белих" зауставио његов ударац.

75. минут Имали су "црвено-бели" изгледну прилику да постигну и трећи погодак и тако 15 минута пре краја реше питање победника. Бен и Павков су "повукли" контранапад, али се Срнић није најбоље снашао. До лопте стигао ни Гобељић, који је покушао да "уклиза", па је она завршила у гол-ауту.

73. минут Звездин стратег је био приnуђен да пред крај меча начини и трећу измену када је уморног Крстичића заменио Јовичић.

70. минут Играчи Ливерпула, који су вероватно рачунали на сигурне бодове против српског представника, кренули су у финишу сусрет силовито ка голу противника. Салах је двадесет минута пре краја снажно шутирао, али је Борјан одбранио његов ударац. Лопта се одбила до Египћанина који је из другог покушаја погодио стативу.

59. минут Владан Милојевић је био принуђен да у 59. минуту начини прву измену када је уместо повређеног Филипа Стојковића у игру увео Марка Гобељића који може да "покрије" више позиција. Пет минута касније Марка Марина је заменио Филип Чаушић.

56. минут Домаћа екипа је имала доста среће после центаршута Робертсона када је лопта најпре погодила Бена у главу, а затим и Борјанову пречку.

46. минут С обзиром да је његов тим имао два гола заостатка тренер Ливерпула је на почетку другог полувремена начинио двоструку измену. Уместо Стариџа и Александера Арнолда прилику су добили Фирмино и Гомез. Играчи Звезде сматрали су да је шпански арбитар Антонио Матеу требао да досуди једанаестерац након што је лопта после ударца Марина погодила Милнера у руку, али он није ништа досудио.

Прво полувреме

39. минут Мало је недостајало да Милан Павков постигне хет-трик против вицешампиона Европе. Нападач је умакао Ван Дајку, али је овог пута шутирао поред гола.

33. минут "Црвено-бели" су имали доста среће након покушаја Лалане који је главом шутирао мало поред гола.

29. минут Звезда практично није прославила ни први погодак, а на семафору је седам минута касније стајало 2:0. Павков је кренуо у соло акцију, оставио иза себе Вајналдума, а затим са више од 20 метара матирао немоћног Алисона.

22. минут Звездина храбра игра се исплатила у 22. минуту када је Павков савладао Алисона и донео невероватну радост препуном стадиону. Марин је извео корнер, а Павков надскочио Ван Дајка и са пет, шест метара погодио за вођство "црвено-белих" од 1:0.

17. минут Узвратио је енглески клуб два минута касније. Мане је прошао по боку, убацио лопту до Стариџа, а он је са пет метара, неометан, шутирао преко гола.

9. минут Звезда је храбро почела меч на домаћем терену, а први пут је запретила противнику у деветом минуту. Бен је проиграо Марина који је ушао у противнички шеснаестерац, преварио Арнолда, али није успео да савлада Алисона. Прецизнији није био ни Савић који је након корнера у 15. минуту шутирао из окрета, али је лопта после његовог ударца завршила преко гола.

Играчи оба тима пред почетак сусрета (Фото Н. Неговановић)

Стадион: „Рајко Митић”. Гледалаца: око 51.318. Судија: Антонио Матеу (Шпанија). Стрелци: 1:0 Павков (22), 2:0 Павков (29). Жути картони: Марин (Црвена звезда), Лалана (Ливерпул).

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Борјан, Стојковић (од 59. Гобељић), Савић, Дегенек, Родић, Јованчић, Крстичић (од 73. Јовичић), Срнић, Бен, Марин (од 64. Чаушић), Павков. Тренер: Владан Милојевић.

ЛИВЕРПУЛ: Алисон, Александер Арнолд (од 46. Гомез), Матип, Ван Дајк, Робертсон, Милнер, Вајналдум, Лалана (од 79. Ориђи), Салах, Стариџ (од 46. Фирмино), Мане. Тренер: Јирген Клоп.

Играчи који су 1973. елиминисали Ливерпул (Фото Н. Неговановић)

Овације за играче који су елиминисали Ливерпул

Пре почетка сусрета публика, која је до последњег места попунила највећи српски стадион, је овацијама поздравила Кирила Дојчиновског, Станислава Карасија, Јована Аћимовића, Владимира Петровића Пижона и Слободана Јанковића који су пре 45 година остварили велику победу против Ливерпула.