Атина – Грчка влада и Грчка православна црква, односно премијер Алексис Ципрас и архиепископ Јеронимос, постигли су јуче начелни договор да око 10.000 свештеника и помоћног особља буде скинуто са државног буџета, што, како преносе медији, отвара пут ка јаснијој подели цркве и државе, преноси Танјуг.
Овим оквирним споразумом предвиђено је да ти свештеници и црквени службеници плате убудуће примају из посебног црквеног фонда, који ће бити субвенционисан.
Споразум предвиђа и решење вишедеценијског спора о имовини између грчке државе и цркве, једног од највећих власника некретнина у земљи, преноси Ројтерс.
Грчки кредитори већ дуго покушавају да увере владу да прода имовину и смањи број запослених у јавном сектору.
Према садашњем систему, плате свештеника и запосленим у јавном сектору исплаћују се из буџета, што Грчку кошта 200 милиона евра годишње.
Споразум који су постигли Ципрас и архиепископ Јеронимос треба да потврди влада, а затим парламент и црква.
Удружење грчких свештеника, међутим, већ је најавило да ће се супротставити сваком покушају укидања статуса државних службеника.
Грчка православна црква вековима имао водећу улогу у животу земље и Устав православље сматра званичном религијом.
Позивајући се на грчке медије, агенција преноси да је споразум Ципраса и Јеронимоса постигнут у складу са парламентарном дебатом о уставним променама.