То што се ја видим са Трампом не значи да ће САД да промени мишљење о Косову, као што га неће променити ни то што је Трамп рекао да су Срби велики народ. Овим речима Александар Вучић је објаснио како види сусрет Хашима Тачија с Владимиром Путином пре два дана у Паризу, који је део овдашње јавности доживео и као могућу најаву кориговања курса најпоузданијег српског савезника, поготово када је реч о питању Косова и Метохије. Председник Србије је био експлицитан: „Може Тачи да јури Путина, неће добити подршку за било шта осим онога са чим се Србија усагласи.”
Путин је то практично и рекао Тачију, како је сам председник привремених институција у Приштини објавио, с немалим задовољством, на друштвеним мрежама. „У фокусу нашег разговора био је дијалог о нормализацији односа између Косова и Србије и постизање свеобухватног правно обавезујућег споразума. У вези с овим питањем, председник Путин је био јасан: ’Ако ви (Косово и Србија) постигнете мировни споразум, Русија ће га подржати’”, навео је Тачи.
Кремљ се поводом овог сусрета није оглашавао, али је руски амбасадор у Србији Александар Чепурин у понедељак поручио да позиција Русије остаје непромењена. „Сви кораци за решавање косовског проблема требало би да буду засновани на поштовању резолуције 1244 Савета безбедности УН. Позиција Русије остаје непромењена”, навео је Чепурин на „Твитеру”.
Тачи тврди да је руском председнику током сусрета у Паризу рекао да нису „ни пријатељи ни непријатељи”, а да је Путин наводно рекао да је „промена руског става према Косову осетљиво питање”. У интервјуу за „Клан Косова” по повратку из Француске Тачи је оценио, преноси Танјуг, да је „састанак са Путином недостајао Косову на међународној сцени”. „Ово је први састанак између Косова и Русије на институционалном нивоу. Мислим да је ово корак напред у односима са Русијом”, рекао је Тачи, додајући да са Путином није разговарао „о конкретним стварима, детаљима”.
Поводом Тачијевих навода о том сусрету, Вучић је у разговору с новинарима рекао да је то питање за Русију и за Приштину. „Није на нама да водимо рачуна о томе шта ће да ради велика сила као што је Русија, није на мени ни да кукам”, рекао је Вучић, који је уверен да Русија неће мењати позицију и да ће, као и до сада, бити уз Србију. „Не верујем да је Путину увек лако, упркос чињеници да ЕУ дефакто подржава независност Косова, а да се ми налазимо на европском путу. Није му лако. Нисмо одушевљени сваком фотографијом. У политици нема љубави, већ само интереса”, рекао је Вучић и истакао да је Русија наш пријатељ, да са њом имамо добре односе и имаћемо још боље односе. Навео је да Путин долази у Србију у јануару идуће године, а да никад неће отићи у Приштину. Додао је да у децембру у Србију долази и француски председник Емануел Макрон, који, нагласио је, такође неће отићи у Приштину.
Можда француски председник неће отићи у Приштину, али је већ доста учинио за Тачија и Косово. У Паризу је, како указује дипломата Срећко Ђукић, био створен терен да се Тачи сретне с Путином. „Сусрет је био добро испланиран и смишљен потез Приштине, у чему су учествовали и западни косовски партнери, укључујући самог домаћина Француску, односно Макрона. По свему је било јасно да је Макрон желео да промовише Косово и Тачија и да му да шансу да комуницира са онима са којима до сада није имао шансу да комуницира”, оцењује Ђукић, објашњавајући да Путин свакако није имао потребу да се склања од Тачија. Очито је да је и Путин, као искусан политичар, био спреман да с Тачијем поведе разговор који може у тим условима да се оствари, у сусрету од три до пет минута, додаје овај дипломата.
Драгомир Анђелковић: За Русију је сваки споразум Београда и Приштине прихватљив, Москва ће подржавати Србију и неће бити препрека договору
Уверен да је пре реч о случајном сусрету на маргинама, коме Тачи сада придаје велики значај јер је то први сусрет са председником Русије, аналитичар Драгомир Анђелковић оцењује да то није нешто што би њега требало много да радује, а ни нас да на било који начин обесхрабри. „Битно је то да је Путин поновио Тачију исту ствар коју је рекао и Вучићу, а то је да је за Русију сваки споразум Београда и Приштине прихватљив. Другим речима, јасно је да ће Москва стајати иза нас и подржавати Србију и неће бити препрека договору Београда и Приштине”, указује Анђелковић.
Да ли је овај сусрет можда и најава активнијег укључивања Русије у преговоре везане за Косово? И Анђелковић и Ђукић подсећају да је Москва пре више месеци најавила спремност да се укључи у преговарачки процес, наравно ако су све стране које су део тог процеса за тако нешто заинтересоване. „Можда то јесте једна врста омекшавања ствари да би се Русија укључила у процес у финалној фази, као и Америка. Јер, нема договора без Русије и Америке”, наглашава Анђелковић.
Путиново прихватање фотографисања, руковање и разговор са Тачијем на маргинама свечаности у Паризу, указује Срећко Ђукић, шаље поруку да Москва може да се појави као активнији играч у решавању косовског питања. „Увек кад је било тешко у решавању неких питања на простору бивше Југославије, у којима је на једној страни био српски фактор, Русија је прискакала и припомагала, како нама, тако и Западу, да се нађе решење, да се дође до неког папира”, наводи Ђукић, преносећи своја сазнања из контаката са руским дипломатама-преговарачима: „Запад их је често позивао речима ’укључите се да решимо овај проблем, ми не можемо да изађемо на крај с овим вашим православцима и Словенима’.”
Британски новинар и аналитичар Тим Џуда оценио је за агенцију Бета, између осталог, да је сусрет у Паризу знак да би Русија подржала идеју о размени територија. „Да је био против, рекао би то јасно, као (немачка канцеларка Ангела) Меркелова, али он је рекао да ће подржати шта год се (Београд и Приштина) договоре. А то је срж онога о чему се сада разговара”, казао је Џуда. По оцени британског аналитичара, порука која се шаље разговором Тачија и Путина председнику Србије јесте: „Настави”.
Неки политички фактори у Приштини нису, међутим, одушевљени ни идејом разграничења, ни Тачијевим фотографијама с Путином. Оснивач Самоопредељења Албин Курти поручио је да Тачи са Путином може да разговара само о његовом евентуалном азилу у Русији. Ђукић, опет, сматра да је овим сусретом Тачијева позиција ојачана, без обзира на нападе политичких ривала, као и да он ужива подршку и поверење међународне заједнице.