среда, 12.12.2018. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 15:19
ЛИГА НАЦИЈА У ФУДБАЛУ

Црногорци матирани за два минута

Наша репрезентација уз доста муке савладала жилавог противника.– Митровић у 38. минуту промашио пенал, гостима у 59. поништен чист погодак: Србија – Црна Гора 2:1 (2:0). – У уторак дуел са Литванијом
Аутор: Драган Тодоровићсубота, 17.11.2018. у 16:17
Љајић је одлично реаговао после сјајног паса Тошића за 1:0 (Фото Н. Неговановић)

Када се на крају сведу сви детаљи, све прилике које је имао противник, онда је задовољство утолико веће. Наравно, ако се има у виду чињеница да је репрезентација Србије тријумфом над врло добром Црном Гором,  закорачили ка бољем и квалитетнијем фудбалском друштву, ипак, нема дилеме: посао још није завршен... Да би се до жељене групе стигло, потребан нам је и тријумф у уторак против Литваније, па да 2. децембра у Ниону чекамо жреб за првенство Европе.

Србија је на почетку утакмице успела да оствари жељену превагу на средини терена, мада су се Црногорци добро организовали на својој половини, па се игра углавном одвијала између два шеснаестерца. Крстајић и његов старији колега Тумбаковић су са не малим бригама дочекали дерби у нашој групи. Домаћин чак без четворице фудбалера, док су гости стигли без прве звезде тима Стевана Јоветића. Ипак, свако је на свој начин чекао шансу.

Коларов: Имали смо и пенал..
Капитен Србије Александар Коларов није крио радост због нове победе, али и разочарење због промашеног пенала.–Све је било на нашој страни и добар резултат и добра игра у првих 45 минута. Имали смо и пенал, мада је Митровић на свој начин шутирао. Прво полувреме је било одлично, на крају заслужено смо победили. Против Литваније нас очекује тежак задатак, сутра је дан одмора а од понедељка тактика за прво место у групи, истакао је капитен Србије.

Црна Гора је опасно запретила у 19. минуту када је брзоноги Мугоша успео да побеге нашој одбрани, потом превари Вељковића а онда упути оштар ударац ка голу. Међутим, Рајковић је добро интервенисао. Гостујући средњи ред, који су чинили фудбалери Партизана Шћекић, Косовић и Јанковић, успешно се носио са Матићем и Максимовићем. Једноставно, као да се нису уплашили ривала..

Наши фудбалери никако нису успевали да пробију чврст бедем гостујуће одбране, којом је дириговао Симић, који је у одсуству Јоветића и Савића, као најискуснији играч, понео капитенску траку. Како је утакмица ишла ка  завршници првог полувремена тако је Црна Гора била све убојитија, док су наши играчи, углавном индивидуалним акцијама, покушавали да се пробију до Петковића.

Са друге стране, изабраници Младена Крстајића су упорно покушавали да што пре пронађу жељену формулу, против ривала који је у првих пола часа игре деловао много озбиљније. А онда, далеко бољи и успешнији период игре нашег државног тима, који је за само два минута успео да оствари жељену резултатску предност. И док су се Црногорци неспретно поигравали на нашој половини, добар део њихових играча остао је успаван испред Рајковића. Уследио је жесток одговор. Душан Тадић је хитрим корацима освајао добар део терена, а онда се одлучио да упосли Љајића, који је био у бољој позицији од Митровића. Првотимац Бешикташа  је био бржи и спретнији од Копитовића и мајсторски успео да савлада немоћног голмана гостију: Србија - Црна Гора 1:0!

Тумбаковић: Свака част Србији
Селектор Црне Горе Љубиша Тумбаковић је бираним речима говорио о ривалу, истакавши да је његова екипа иако ослабљена дала максимум:–Основни циљ је био да направимо резултат, нисмо лоше деловали у првих тридесетак минута. Мало смо променили распоред играча, покушали да будемо убедљивији. Свака част Србији. Црна Гора има добре младе играче, били смо много конкретнији у наставку, остаје нам тежак испит са Румунима у уторак у Подгорици.

Није прошло ни шездесетак секунди када је капитен Коларов сјајно центрирао са леве стране, баш онако како само он уме, нападач Фулама је ,,полетео” и  у енглеском стилу поред капитена Симића, поново приморао Петковића на капитулацију. Лопта је прошла тик испод саме пречке, пошто је Митровић успео врхом копачке да је удари и изненади Петковића: Србија – Црна Гора 2:0!

Ретко су наши фудбалери нападали, али када су то чинили, стварали су велику пометњу у гостујућој одбрани, која је после два лако примљена поготка, полако попуштала. У 38. минуту судија Маљенко се одлучио да  покаже на белу тачку, сматрајући да је Шћекић фаулирао Матића. Гости се нису пуно бунили, па је Митровић узео лопту, покушао је лоб ударцем са 11 метара да савлада Петковића, помало и препотентно,  али је лопта отишла далеко преко гола. Штета, јер смо могли већ тада да мирне душе размишљамо о Литванцима...

Митровић је ноншалантно извео пенал и пребацио гол  (Фото И. Веселинов)

У надокнади времена Митровић је поново био у епицентру фудбалских дешавања у шеснаестерцу противника, и из другог плана, а након корнера Коларова успео опасно да загреје дланове голману гостију.  Петковић је сјајном парадом спасио своју мрежу, а свој тим и тежег пораза...

Црној Гори је у 59. минуту поништен чист погодак. Покушали су играчи Србије да направе офсајд, Вешовић није био у недозвољеној позицији мада је Маљенков помоћник подигао заставицу. Бунили су се гости али је на томе остало. У 65. минуту Косовић је опалио по лопти али се Рајковић није дао преварити.

Далеко бољу и конкретнију игру у нападу гости су крунисали у 70. минуту. Јововић се у нашем шеснаестерцу лако ослободио Миленковића, уследило је додавање до Косовића, који је најпре погледао где се Мугоша налази, уследио је тачан пас Партизановог везисте, а онда је  опасни стрелац захватио лопту левом ногом и са неких десетак метара успео да савлада Рајковића. Мугоша је минут касније опет био у доброј шанси, али је лопта прошла поред стативе.

У тим тренуцима гости су жестоко нападали ка нашој мрежи, па је тако у 72. минуту и Јанковић добро загрејао дланове Рајковићу. У самом финишу Србија се углавном концентрисала на чување резултата, иако се у наше редове опасно увукла нервоза и конфузија. У тим моментима требало је продрмати екипу неким новим идејама. Расположени Јововић је у самом финишу меча сјајно шутирао, лопта је ишла под пречку али је Рајковић поново добро интервенисао.

У последње поглавље утакмице Црна Гора је кренула на све или ништа. Често су изабраници Љубише Тумбаковића били пред нашим вратима, знајући да опасно намуче нашег чувара мреже, а код навијача изазову опасну зебњу. Ипак, на нашу срећу све се добро завршило..

Стадион ,,Рајко Митић”. Гледалаца: око 15.000.  Судија: Алберто Ундијано Маљенко (Шпанија). Стрелаци: Љајић 30, Митровић 32, Мугоша 70. минут. Жути картони: Матић (Србија), Мугоша, Симић, Копитовић, Јанковић (Црна Гора).

Србија: Рајковић 7, Рукавина 6, Миленковић 7, Вељковић 7, Коларов 7, Максимовић 7, Матић 7, Гаћиновић 6 (од 71. Лукић 6), Тадић 7, Љајић 7 (од 90. Радоњић -), Митровић 7 (од 83. Јовић -).

Црна Гора: Петковић 7, Марушић 7, Копитовић 6,5, Симић 6,5, Вешовић 6, Косовић 7, Шћекић 6 (од 46. Бољевић 6), Јововић 7, Иванић 6, Јанковић 7 (од 82. Ђорђевић -), Мугоша 7.