Захтев „Косова” за чланство у Интерполу није прошао у Генералној скупштини Интерпола ни у првом ни у другом кругу гласања, јавља РТС. Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић прогласио је победу на гласању за чланство такозваног Косова у Интерполу. Он је на Твитеру написао: „Победа”.
Стефановић: Велики успех Србије
(Фото Интерпол)
Дубаи - Одбијање захтева за чланство тзв. Косова у Интерпол је велики успех и огроман резултат наше земље, рекао је потпредседник Владе Србије и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић. Стефановић је у телефонском укјучењу за РТС из Дубаија рекао да је веома поносан на постигнути резултат.
Министaр је захвалио председнику Србије, премијерки и министру спољних послова, који су се лавовски борили да заштите интегритет и наше земље и Интерпола. Они су, казао је, неуморно радили свих ових месеци да докажу да су, како је рекао, право и правда, јачи од сваког лобирања па чак и моћних неких земаља.
Ово је био велики испит за Интерпол, рекао је Стефановић и додао да мисли да би се пријемом Косова та организација политизовала, престала би да буде полцијски важна, већ би постала политичко тело. А то смо, казао је, сви хтели да избегнемо.
„И поред разних покушаја и позивања на неке преседане и праксе које, чини се, покусасавали у паузи да издејствују нешто, али то ипак није успело. Наши људи су били веома срчани, сви су се борили, српски грађани могу да буду поносни на тај тим. Тим пре је и ова победа већа за све нас”, рекао је Стефановић.
Упитан да ли ће за новог председника Интерпола бити изабран руски генерал, Стефановић је рекао да има више кандидата, да ће се о томе гласати сутра и да је незахвално сада причати о томе.
Стефановић се још једном захвалио свим грађанима Србије на подршци српског тима, сви су, казао је, то могли да осете тамо у Дубаију. Министар је казао да захваљујући томе представници Србије могу подигнуте главе да иду ходницима Интерпола, преноси Танјуг.
Оштро реаговање Стефановића на скупштини Интерпола
Дубаи - На заседању Генералне скупштине Интерпола стигло се до тачке о пријему тзв. „Косова” у ову међународну полицијску организацију. Присутнима се обратио министар унутрашњих послова Небојша Стефановић који је оштро реаговао због кршења Резолуције 1244 УН, међународног права, како и самих процедура Интерпола.
У расправи је до сада 10 земаља подржало Србију, сазнаје Танјуг. У корист Србије су се досад за реч јавиле Шпанија, Мароко, Кипар, Кина, Белорусија, Русија, Намибија, Румунија и Суринам. Након расправе, предвиђено је гласање. Стефановић је раније рекао да постоји намера да се збуне државе о начину како се гласа.
Према његовим речима, поред нејасних и неблаговремених обавештења, најављује се и процедура да, уколико дође до гласања у коме тзв. „Косово” не добије потребну већину за улазак, да ће се потом одредити пауза, а онда након паузе иде се на ново гласање.
То је потпуно супротно правилама која јасно говоре да ће се одржати два гласања, без помињања икакве паузе, па је очигледно да ће сви покушаји бити уложени да се у тој паузи обезбеди потребна већина”, објаснио је Стефановић који предводи српску делегацију у Дубаију. Косово је до сада три пута подносило захтев за чланство - 2010, 2015. и 2017. године.
(Фото Интерпол)
АП: Србија лобирала уз помоћ Русије
Асошиејтед прес пренео је да је Генерална скупштина Интерпола одбила захтев Косова за чланство у тој међународној полицијској организацији, а америчка агенција притом наводи да је Србија, уз помоћ савезнице Русије, лобирала против уласка Косова у Интерпол.
У извештају из Београда, АП наводи да је косовска влада потврдила да је данас изгубила на гласању у Дубаију. Интерпол, примећује АП, није одмах објавио резултате гласања делегата већине од 192 државе чланице те организације.
Преноси и да је српски министар унутрашњих послова Небојша Стефановић на Твитеру објавио победу у Генералној скупштини Интерпола. „Уз подршку своје савезнице Русије, Србија је лобирала против уласка Косова у Интерпол. Србија не признаје проглашење независности Косова из 2008. године”, закључује америчка агенција.
Италијанска агенција АНСА наводи да Косово није примљено Интерпол, јер није постигнута двотрећинска већина потребна за улазак у светску полицијску организацију. Наводи се да је то био трећи неуспешан покушај уласка Приштине у Интерпол, после 2010. и 2015. године, уз напомену да је Приштина 2017. године одустала од кандидатуре, преноси Танјуг.