КИКИНДА - Кикинда је свечаном академијом обележила 100 година од ослобођења у Првом светском рату, а председница Скупштине Србије Маја Гојковић рекла је да је српски народ у том рату показао да је несаломив и непоколебљив, те да је веровао у чистоту и праведност својих циљева.
Игор Мировић, председник покрајинске владе рекао је да је слобода у Кикинду стигла пре тачно једног века.
„Обележавањем овог јубилеја сећамо се многобројних добровољаца који су дали оно највредније што имају, своје животе”, обратио се Мировић гостима на свечаној академији.
Додао је да су на тим просторима слобода, равноправност и заједништво одувек била важна начела, те додао: „Вечерас се сећамо наших предака и њиховог непролазног дела”.
„Та ће борба за слободу заувек остати у нашем историјском памћењу”, поручила је Гојковић и подсетила да је ово година великих јубилеја, када славимо велику победу у Првом светском рату и присаједињење Срема, Баната, Бачке, Барање Краљевини Србији.
Подсетила је и да је бесмртни Гвоздени пук, под вођством пуковника Драгутина Ристића, донео пре сто година слободу у Кикинду, али и остварење вишевековног сна, а да је становништво Кикинде показало неизмерну храброст и пожртвованост и да је у преломним тренуцима за будућност Кикинда дала 1.700 добровољаца.
„На Великој народној скупштини у Новом Саду, када је донета историјска и најзначајнија одлука у 20. веку, о присаједињењу Краљевини Србији, овај слободарски град представљало је 16 делегата - паора, трговаца, професора, свештеника, а сви они су били део националног прегнућа да остваре вековну тежњу за присаједињењем”, казала је Гојковић, преноси Танјуг.
Навела је и да је Србија у Првом светском рату изгубила 1.247.435 људи и да је тиме дала несразмерно огромну жртву за своју слободу, слободу Европе и света, али и напоменула: „Интереси због којих је Велики рат почео, нису сасвим нестали. Зато Србија и данас нема већу мисију од очувања слободе”.
Присутнима се обратио и Павле Марков, градоначелник Кикинде, речима: „Велико кикиндски дистрикт је прва територија на којој Срби нису били кметови, већ слободни грађани”, подсетивши на епизоде из славне прошлости града.
Програм обележавања стогодишњице од ослобођења почео је синоћ изложбом фотографија и филмова из архива Југословенске кинотеке „Срби и Србија на филму у Првом светском рату”.
Раније данас положени су венци на Железничком гробљу и откривена је спомен плоча Драгутину Ристићу, команданту српске војске.
У Народном музеју отворена је изложба „У новој држави - Велика Кикинда године рата, присаједињења и разграничења 1914 – 1924”, а Кикинђани ће сутра имати прилику да погледају филм „Заспанка за војнике”.
За четвртак је планирана у Културном центру промоција књиге историчара Срђана Сивчева „Присаједињење 1918. године у светлу Велике Кикинде”, док ће у петак у Историјском архиву бити отворена изложба „Ослобођење и присаједињење Велике Кикинде 1918. године”.