Нова монографија о диви српског глумишта Милени Дравић под називом „Милена Дравић или кључ снова” ауторке Аните Панић представљена је у Великој сали Југословенске кинотеке. Многобројну публику у име издавача поздравили су Јелена Триван, директорка „Службеног гласника”, и Бобан Јевтић, директор Филмског центра Србије.
– Ретки су људи који остављају печат у историји, попут Милене, велике даме, врсне глумице, а пре свега изванредног човека. Ова књига је омаж њеном животу и раду. И поред тога што садржи блиставе моменте из Милениног живота и каријере, броји и вредне фотографије. Монографија је само део захвалности свих нас вољеној Милени на свему ономе што нам је оставила у наслеђе – казала је Јелена Триван.
Бобан Јевтић подсетио је да се пред читаоцима налази једна важна књига о нашој великој глумици.
Говорећи о раду на овом комплексном издању, Анита Панић је оценила да је то једна лепа слика са рамом Милене Дравић.
– Иза мене је више од годину дана мукотрпног, али и лепог истраживачког рада. Посебно сам поносна на два поглавља – позоришне импресије и филмске импресије, а управо су она захтевала највише времена и рада, пре свега истраживања у Кинотеци, архивима и библиотекама – истакла је ауторка.
Поред ауторке, на промоцији су говорили др Невена Даковић, професорка теорије филма на Факултету драмских уметности, Радомир Путник, театролог и драмски писац, Предраг – Пега Поповић, филмски и ТВ сниматељ, и Миодраг Кривокапић, глумац. Модератор је био Мирољуб Стојановић, уредник издаваштва Филмског центра Србије.
Монографија „Милена Дравић или кључ снова” друга је монографија у едицији „Филмске монографије” коју је прошле године покренуо Филмски центар Србије, а у оквиру своје богате издавачке делатности. Ово луксузно српско-енглеско издање има 364 стране. Чини га седам поглавља у којима је аналитично и са много занимљивих детаља представљен живот и стваралаштво Милене Дравић, једне од највећих филмских глумица Србије и некадашње Југославије. Монографија садржи бројне фотографије из богате каријере наше најпознатије глумице, а многе од њих су први пут објављене.