Поводом Одлуке Фестивалског одбора седмог Фестивала првоизведених представа у Алексинцу да представу „Утопљена душа”, у којој игра Сергеј Трифуновић, а коју је у такмичарски програм селектовао његов отац Тома Трифуновић, замени другом представом, саопштењем је реаговало Удружење драмских уметника Србије (УДУС).
„Образложење да је репертоар такмичарског програма Фестивала промењен 'због евентуалног сукоба интереса' представља бесмислени изговор. Једини разлози због којих се све ово десило, а што, нажалост, није ретко, јесу ниски удворички, политички, вануметнички разлози оних који су овакву одлуку донели.
Када се нешто забрањује углавном је то од неког који тако доказује да верно и савесно служи власти”, наводи се у саопштењу УДУС-а уз напомену:
„Чињеница да је представа 'Утопљена душа' Београдског драмског позоришта замењена представом 'На трагу' истог позоришта отвара врло, врло дубоко питање око кога нема несугласица. Дакле, у представи 'Утопљена душа' маестралну улогу остварио је Сергеј Трифуновић. И, знамо, није му то једина. Напротив. Он је, испоставило се, колатерална штета сопственог хуманитарног рада и сопствене храбрости, која се код уметника ваљда подразумева, да јавно изнесе и брани сопствено мишљење. Колико год се неко слагао или не са његовим мишљењем, чињеница је да имамо срећу и задовољство да будемо савременици уметника таквог волумена и калибра. Не морамо да подсећамо колико се такви изузетно ретко рађају и срећу”.
Имамо ли право да из ових препознатљивих вануметничких разлога не дозволимо таленту да заблиста, и више од тога, да настојимо да га што је могуће више скрајнемо, пита у свом саопштењу УДУС и наводи да је одговор не, немамо право.
„Теорија, пракса и историја показују – ако нешто остаје у историјским ветрометинама и пролазности која је посве природна онда је то уметност и чињенице које је творе. Сергеј Трифуновић је, без сумње, врхунски уметник. Ако неко, из којих год разлога, жели да своју средину остави без такве врхунске вредности и лепоте, онда је то његова одговорност. Удружење зна да праве уметничке вредности јесу оно по чему ће нас будућност памтити. А остаће упамћене и забране према уметности и уметницима”, каже се још у саопштењу.