Можете да промените име и пол, а зашто не бисте могли да промените и датум рођења, пита се један Холанђанин који је преко суда затражио да му у крштеници пише да је 20 година млађи.
Шездесетдеветогодишњи Емил Рателбанд каже да је дискриминисан и да пати због својих званичних година, јер се осећа млађе. Зато је повео правну битку да му се дозволи да промени датум рођења и да му у документима уместо 11. март 1949. стоји 11. март 1969.
Овај телевизијски забављач и мотивациони говорник привукао је пажњу готово свих светских медија када се са својима адвокатом појавио на суду у холандском граду Арнхем са необичним захтевом – да му се призна да има 49 уместо 69 година.
„Као 69-годишњак имам ограничене могућности. Када бих имао 49 година, био бих у бољој позицији. Могао бих да имам више посла, узмем кредит да купим нову кућу и други ауто, да добијем ново дете”, жали се Рателбанд, који иза себе има два брака и већ седморо деце.
Овај пензионер, који у холандским медијима себе физички и емотивно описује као „младог бога”, каже да не пати од синдрома Петра Пан. Пре него што се одлучио да затражи „подмлађивање” законским путем, посетио је лекаре који су му рекли да биолошки има тело које одговара мушкарцу од 45 година.
Рателбанд је на суду рекао да пати и да се не осећа угодно са својим датумом рођења. Своју ситуацију је упоредио са људима које себе идентификују као трансродне особе.
Како преноси „Гардијан”, судија је признао да закон сада омогућава особама да у документима промене и пол, што је годинама било незамисливо, али је упитао Рателбанда како ће се осећати његови родитељи поводом тога што из сећања хоће да избрише 20 година.
„Ваши родитељи би могли да се питају о коме су се они то бринули док сте били мали”, упитао је судија. Емил Рателбанд је на то одговорио да његови родитељи више нису живи.
Али, овог гуруа позитивизма који држи курсеве из неуролингвистичког програмирања мучи и његов статус на друштвеној мрежи „Тиндер”, која служи за упознавање особа које желе необавезан секс.
„Када на ’Тиндеру’ напишем да имам 69 година, нико ми се од жена не јавља. Кажу ми да пријавим да имам мање година, али ја нећу да лажем. Зато, када бих поново имао 49 година, како се и осећам, био бих у много бољој позицији да упознам неког”, жали се Рателбанд, који је спреман и да се одрекне пензије уколико му суд допусти да промени датум рођења.
Његов заступник, адвокат Јан-Хејн Кујперс, истиче да је крајње време да се и правно омогући „старосни преокрет” свима који желе да и пред законом поново буду млађи. Када је тужилац на суду упитао да ли би захтев за промену датума рођења требало да одобри здравствена инспекција која би правила процену „емотивног старосног доба”, Кујперс је рекао да би то било нормално за овакве случајеве.
Холандска штампа је открила не само да је Рателбанд почетком године прешао у будизам већ и да је и познат по многим јавно изреченим коментарима на интернету. Тако је овај несуђени политичар, који на изборима 2003. године није успео да уђе у парламент јер је освојио само 10.000 гласова, за Осаму бин Ладена је у једном посту написао да је „борац за слободу са јасним принципима”.
Иако холандски устав јасно забрањује послодавцима да примењују старосну дискриминацију приликом запошљавања радника, мале су шансе да суд у Арнхему позитивно реши захтев Емила Рателбанда.
Коен Вулмс, уредник рубрике о животним стиловима у часописима „Менс хелт” и „Есквајер”, каже да су данашњи Холанђани изложени културолошком притиску да се стално осећају некако младалачки:
„Нећу да кажем да је то притисак да остану млади колико да изгледају млађе. Покоја бора и седа коса нису више проблем уколико мушкарац одаје утисак да је пун енергије. Здравље је веома привлачно и секси”, објашњава овај новинар за ’Ивнинг стандард’.
Он додаје да ће, према проценама, половина становништва у Холандији 2019. године бити старија од 50 година и да још увек, упркос законима, старост стигматизована. „Скоро осам од десет незапослених у Холандији је старије од 50 година”, истиче Коен Вулмс.