КОСОВСКА МИТРОВИЦА - Резерве лекова у Клиничко-болничком центру Косовска Митровица смањују се из дана у дан, а преостале резерве кисеоника потрајаће око седам дана, рекао је данас директор тог здравственог центра Милан Ивановић, наводећи да нема панике међу пацијентима и да су сви адекватно збринути.
Ивановић је навео да залиха појединих антибиотика, аналгетика, цитостатика и раствора има за око 10 до 12 дана, док одређених лекова има и за наредних два месеца.
''Резерве лекова се смањују из дана у дан, тако да су у овом тренутку кисеоника имамо за око седам дана, што зависи од броја болесника. За неке лекове имамо резерве за дужи период, чак и до два месеца, али недостатак неких других лекова могао би да угрози лечење наших пацијената'', рекао је Ивановић новинарима након састанка Кризног штаба четири општине са севера КиМ.
Он је навео да су пацијенти КБЦ Косовска Митровица адекватно збринути и да нема панике међу пацијентима.
„Пружамо адекватну заштиту пацијентима, у сталним смо консултацијама како да се најбоље организујемо. Оптимиста сам да ћемо успети да се изборимо и са овим проблемима'', рекао је Ивановић. Он је напоменуо да Приштина последње три године опструише и отежава допремање лекова из централне Србије на север КиМ, али да је овог пута реч о тоталној блокади.
Ивановић је подсетио да је Приштина до сада издавала шестомесечну дозволу о набавци кисеоника, те да је КБЦ у Косовској Митровици добио ту дозволу пре око месец дана.
''Међутим, дозвола је укинута у пакету драконских мера које се предузимају против живота Срба, тако да нисмо добили нову дозу кисеоника, а видећемо како ће се Приштина даље понашати'', рекао је Ивановић.
У апотекама у Косовској Митровици ситуација се разликује у државним и приватним апотекама.
На пример, у апотеци Ибар 1, која припада Апотекарској установи Косовска Митровица, рафови су, како се уверио извештач Танјуга, готово празни са тек покојом кутијом лекова или неким другим медицинским производима.
С друге стране, у приватним апотекама су за сада пуни рафови, али ни ту нису желели да дају никакве информације да ли очекују несташице лекова и да ли ће лекови и други апотекарски производи поскупети.
У апотекама нису дозволили снимање објекта, преноси Танјуг.