Више стотина деце и младих са различитим врстама сметњи у развоју и инвалидитета данас је у хали „Александар Николић” имало прилику да са својим другарима ужива у спортском дану и да се опроба у играма без граница, кошарци у колицима, седећој одбојци, бадминтону, голфу, голбалу, теквонду, веслању, стоном тенису, пикаду, и другим спортовима.
Са децом предшколског и школског узраста дружили су се и наши трофејни параолимпијци, а Драженко Митровић, један од најуспешнијих параолимпијаца, свечано је отворио манифестацију.
„Ова спортска дворана и Град Београд су центар света. Ми, сви заједно одавде данас упућујемо поруку охрабрења свој деци да се баве спортом и поруку захвалности свима онима који су омогућили да се деца и млади са инвалидитетом укључују у спорт. Драго нам је да подршка започета прошле године и даље траје, шири се и наставља у свим сегментима, идуће године кроз градњу инклузивних дечијих игралишта, а убудуће још више, још шире и лепше” – рекао је Велимир Кнежевић, председник Спортског савеза особа са инвалидитетом Београда, обраћајући се присутнима.
„Спорт за све”, као јединствена манифестација за дружење деце са и без сметњи у развоју и инвалидитета, има за циљ да промовише и подстиче значај спорта и физичке културе и инклузивни приступ као битан део система друштвених вредности заједнице.
„Деца и млади са сметњама у развоју и/или инвалидитетом су исувише често остављени по страни и искључени. Пречесто су занемаривани или се систематски искључују из физичких активности. Верујем да се то не дешава намерно, него због недовољног разумевања способности ове деце и младих људи. Спорт за све је иницијатива која је пружила могућност овој деци и младима да покажу своје потенцијале, промовишу инклузију и отворе нове могућности”, изјавила је Северине Леонарди, заменица директорке УНИЦЕФ-а у Србији, и захвалила грађанима Србије и компанијама који су помогли у реализацији пројекта.
Такмичарима су се обратили и представници Градског секретаријата и већа за социјалну заштиту Града Београда, Наташа Станнисављевић и Елена Бабић и Градског већа за спорт Филип Маријановић.
Вредна сарадња Спортског савеза особа са инвалидитетом (СОСИБ), Града Београда, Секретаријата за спорт и омладину и Секретаријата за социјалну заштиту Београда и УНИЦЕФ-а већ је донела позитивне промене у Београду, захваљујући финансијској подршци НЦР Фондације. Иницијатива је проширена и на општине и градове Ћићевац, Велика Плана, Суботица, Прибој, Нови Сад и Алексинац, захваљујући великодушним донацијама Војвођанске банке, Теленора, Теленор Банке и грађана Србије.