Иако не гледају телевизију краве, магарци, прасићи и пилићи „плаћају ТВ претплату” свих 12 месеци у години, тврде пољопривредни произвођачи. ТВ такса за јавне сервисе – Радио-телевизију Србије и Радио-телевизију Војводине, годинама се наплаћује уз рачун за струју после „читања” података на струјомеру, који има већина објеката за сточарску производњу.
Тако Сергеј Иванов из Димитровграда, који на Старој планини има фарму магараца, плаћа ТВ таксу за кућу на селу и за прикључак у штали у којој су магарци.
– Конкретно, знам пољопривредника у близини Суботице који има 21 хектар воћњака са јабукама под пуним системима савремене производње укључујући мреже, наводњавање кап по кап. Има и седам дубинских бунара за наводњавање, дакле, седам електричних бројила и пумпи за експлоатацију – извора водоснабдевања, што значи да ТВ претплату плаћа седам пута сваког месеца – истиче проф. др Миладин Шеварлић.
– И ту није крај заврзламе плаћања ТВ претплате. Такса се плаћа током целе године, иако се услуга не добија толико дуго. Јер, електрична бројила, која служе за електричне пумпе за наводњавање, користе се три и по и четири месеца годишње у сезони вегетације – каже наш саговорник.
Упитани како да се власници штала али и фарми, који у својим објектима морају да имају струјомере, ослободе додатног непотребног трошка у виду ТВ таксе, у ЕПС-у за „Политику” кажу да о томе одлучује РТС, односно РТВ за територију Војводине, пошто је тако прописано Законом о привременом уређивању начина наплате таксе за јавни медијски сервис. На основу закона, „Електропривреда Србије” нема право ни могућност да одлучује о ослобађању од ТВ таксе, напомињу надлежни у овом предузећу.
Уколико би неки од ових пољопривредника решио да износ на рачуну за утрошену електричну енергију од, на пример, 3.000 динара, умањи за 150 динара, колико стаје ТВ претплата, ЕПС би му то умањење урачунао као дуг за струју, јер не постоји класична претплата као посебна ставка на рачуну. Она је саставни део рачуна па се њено плаћање не може избећи.
Осим тога, дужник би морао да плати и камату за неплаћање рачуна, па би „дара била скупља него мера”.
Истини за вољу, нису баш сви обавезни да плаћају ТВ таксу. Према Закону о јавним сервисима из 2016. године, сви који користе бројила, и правна и физичка лица, дужни су да плаћају таксу, осим лица изузетих чланом 42 (особе са инвалидитетом, с минималном пензијом, корисници социјалне помоћи, физичко лице које је корисник више мерила електричне енергије).
Власници више бројила могу да буду ослобођени плаћања за објекте у којима годишње троше мање од 300 киловата и у којима не станују. Њима је потребно да поднесу захтев за ослобађање од плаћања таксе за јавни медијски сервис РТС-у. То подразумева да донесу власнички лист и оверену, код нотара изјаву, да не станују на тој адреси, а све то кошта мало мање од годишње накнаде за гледање јавног сервиса. Па тако, неки због компликоване процедуре неки због цене докумената, које треба да доставе, тек већина досад није подносила захтев за ослобађање плаћања по разним основама, што не значи да неће, јер ће претплата од следеће године износити највероватније 220 динара.
Повећање накнаде са 150 на 220 динара предвиђено је предложеним изменама Закона о привременом уређивању начина наплате таксе за јавни медијски сервис, које су ушле у скупштинску процедуру.