Међу возачима којима је због непоштовања прописа одузета возачка дозвола налази се осам доктора наука, а чак 98 одсто оних који неко време из поменутих разлога неће смети да управљају возилом су мушкарци. Посматрајући ниво образовања, међу несавесним возачима највише је оних са завршеном средњом школом (53 одсто), а најмање са вишом или високом школом (11 одсто).
Возачка дозвола, подсетимо, одузима се у случајевима када возач има 18 или више казнених поена, односно девет, када је реч о возачима са пробном возачком дозволом. Без дозволе остаје и возач који је правоснажном пресудом осуђен за кривично дело против безбедности јавног саобраћаја које за последицу има нечију смрт или уколико је за пет година више од једном правоснажно осуђен за кривично дело против безбедности јавног саобраћаја, које за последицу има тешке повреде.
Такође, дозвола се одузима и уколико је возач за три године више од једном осуђен за кривично дело против безбедности јавног саобраћаја, које за последицу има повреде друге особе или имовинску штету.
– Доношењем Закона о безбедности саобраћаја на путевима из 2009. године, први пут се у Републици Србији уводи одузимање возачке дозволе за оне возаче који не управљају возилом на савестан и прописан начин, а Агенцији за безбедност саобраћаја поверавају се послови организовања семинара и испита унапређења знања за возаче којима је одузета возачка дозвола, а који су услов за повраћај одузете возачке дозволе – саопштено је из Агенције за безбедност саобраћаја.
У агенцији наводе да су 2011. године донели Правилник о унапређењу знања из безбедности саобраћаја којим је, у складу са добром међународном праксом, прописан план, програм и начин организовања и спровођења обавезних семинара и испита за возаче којима је одузета возачка дозвола. У циљу стручног и ефикасног процеса рехабилитације ових возача, Агенција за безбедност саобраћаја је посебно оспособила и сертификовала предаваче који држе наставу на овим семинарима.
Први семинар агенција је организовала у јуну 2012. у Београду. Од тада, до краја 2018. године у 21 граду у Србији, организовано је 499 семинара. Јубиларни, 500. семинар биће одржан од 10. до 27. децембра у Крушевцу.
– Од почетка организовања семинара за возаче којима је одузета возачка дозвола, процес рехабилитације који спроводи Агенција за безбедност саобраћаја прошло је око 5.900 возача, а њих око 5.500 успешно је положило испит из области безбедности саобраћаја и тиме стекло услов за повраћај возачке дозволе – наводи се у саопштењу агенције.