Зрењанин – Могућа промена имена града на Бегеју опет привлачи пажњу овдашње јавности. Обелодањене су сумње да градска власт променом Статута жели да у поступку промене имена града избегне досадашњу обавезу изјашњавања грађана на референдуму.
– Према Закону о локалној самоуправи и нацрту новог статута, референдум о промени назива места је могућ, али није обавезан, осим уколико то не затражи одређени број грађана. Тако се избегава непосредно изјашњавање грађана. То иде наруку само онима који желе „да на мала врата” и без воље већине Зрењанин прогласе Петровградом – кажу у Зрењанинском социјалном форуму. Тако они коментаришу промену Статута града која, према њима, изоставља обавезу референдума о мењању имена града јер та одредба није наведена, а постоји у важећем досадашњем статуту.
У градској кући то демантују и наглашавају да се одлука о измени имена града не доноси у локалној самоуправи већ променом Закона о територијалној организацији Републике Србије.
Са оценом „форумаша” не слаже се дипломирани правник и секретар Скупштине града Милан Мркшић један од аутора измена Статута града. Према његовим речима промена назива насељеног места регулисана је Законом о територијалној организацији и једино је Скупштина Републике Србије надлежна да изменама тог закона промени име било ког места, као и да градска и покрајинска скупштина само дају своје мишљење.
– Питање референдума разрађено је чланом 88 нацрта новог статута. Ту је, поред осталог регулисано да локална скупштина расписује референдум на своју иницијативу, односно да је дужна да распише референдум ако се за њега изјасни 10 одсто грађана са бирачким правом на територији града. То је флексибилнија одредба у односу на постојећи статут где се тражи изјашњавање 20 одсто бирача – закључује Мркшић.
Полемика око иницијативе да се Зрењанин преименује у Петровград по краљу Петру Првом Ослободиоцу чији споменик се налази у центру града, била је веома актуелна пролетос и управо је досегла врхунац у препискама иницијатора Удружења Петровград и Зрењанинског социјалног форума.