Нови Пазар – Избор новог преговарачког тима такозваног Косова за дијалог са Србијом није наишао на одобравање европских комесара Федерике Могерини и Јоханеса Хана, али је због једног члана овог тима тај избор добио поједине аплаузе у једном делу Србије. „Упућујемо изразе поштовања и честитке Скупштини Републике Косова што је уврстила представнике бошњачке заједнице са Косова у преговарачки тим”, пише у саопштењу Странке демократске акције Санџака, чији је председник Сулејман Угљанин већ осведочени пријатељ албанске владајуће гарнитуре на Косову и Метохији.
Додаје се још да је „овим чином Република Косово потврдила демократско – парламентарно уређење секуларног друштва”, па је и преговарачки тим „добио мултинационални карактер”. Угљанин наводи жељу да преговарачи из Београда и Приштине у што краћем року нађу најбоља решења која ће гарантовати праведан и трајан мир и успостављање поверења међу грађанима. И док се не само у Србији, већ све до Савета безбедности УН, ломе копља о формирању косовске „војске”, Угљанин изражава „чврсто уверење да ће војска суверене и међународно признате Републике Косово бити гарант регионалног мира и стабилности на Балкану”.
Није први пут да Угљанин гура прст у око Србији величајући тековине „праведне” борбе косовских Албанаца. Још почетком деведесетих година прошлог века, када је ситуација на Косову и Метохији још тињала, Угљанин је поручивао да „ако дође до рата на Балкану, Бошњаци и Албанци ће бити на истој страни”.
Прошле године је посетио Хашима Тачија у Приштини и честитао му, како је саопштено, на добрим резултатима у изградњи „демократске, мултинационалне и мултиконфесионалне државе, засноване на владавини права, правној сигурности и једнакости пред законом”. Звао је летос и Беџета Пацолија да као министар иностраних послова Косова дође у Нови Пазар, па пошто српске власти долазак нису одобриле, Угљанин је био гост Пацолија у Приштини. Уочи дана албанске заставе (28. новембра) у Рожајама у Црној Гори, заједно са домаћинима дочекао је председника Албаније Илира Мету, коме се обратио на албанском језику.
Касније је Угљанин заједно са бившим председником СФРЈ Стјепаном Месићем био гост у Тирани, о чему сведоче фотографије на бројним бошњачким порталима. Портал „Санџачке новине”, иначе близак новоизабраном председнику БНВ-а Есаду Џуџу, поодавно упозорава на појаву албанизације Бошњака у овом делу Србије. Портал наводи да извесни Исмет Азизи, као представник удружења „Косово за Санџак”, обилази бошњачка села на Пештери, деци даје да се сликају са ћулахом (белом албанском капом) и учи их да, са рукама на грудима, направе двоглавог албанског орла. Удружење иначе сарађује са Бошњачким националним већем.
Ово шуровање са албанским вођама и благонаклоно гледање на покушај албанизације неки повезују са наводним Угљаниновим албанским пореклом. Други, пак, сматрају да председник СДА Санџака, без обзира на порекло, ову проалбанску игру не игра сам, већ да је „шоту” наручио неко други, јачи.