Две похвале и 41 медаљу освојили су српски млади математичари на 44 светска такмичења у 2018. години. Ову чињеницу поносно је истакао др Војислав Андрић, председник Друштва математичара Србије (ДМС), на свечаности у палати „Београд” којом су обележили седму деценију свог постојања. У години пуној успеха и јубилеја, како ју је окарактерисао Андрић, мноштвом догађаја обележили су и 150 лета од рођења математичара, академика и професора Михаила Петровића Аласа, који је и једна од најзначајнијих личности српске науке, историје и културе. Истовремено, ове године ДМС је прославио и шест деценија од одржавања првог државног такмичења из математике за средњошколце Београду.
Захваливши колегама, углавном волонтерима, као и донаторима који су нашим талентима приуштили скупа путовања на олимпијаде на којима славе име Србије у свету, Андрић је напоменуо да ДМС у 2018. стоји иза тридесетак математичких такмичења у Србији и осам на међународном нивоу. Уз то су организовали и 12 изложби посвећених Михаилу Петровићу и издали две његове књиге.
Свечаност су и започели са виолинским извођењем Аласових песама „Српкиња” и „Коло” и представљањем освајача медаља и њихових ментора. Међу њима су се најсјајнијим и најбројнијим светским одличјима издвојили Павле Мартиновић, Алекса Милојевић и Јелена Иванчић, сви ђаци чувене Математичке гимназије у Београду. У име математичких генијалаца ДМС-у је захвалио Павле Мартиновић и истакао да је захваљујући љубави према овој науци обишао и упознао цео свет, али и себе. Такмичећи се са најумнијим младим главама из Кине и Јапана он је, каже, одрастао и сазрео. Схватио шта значи грабити према неком животном циљу, имати жестоке узлете и падове и додирнути сам врх света. Кроз кратку анегдоту објаснио је да је све почело на општинском такмичењу у трећем основне када се буквално заледио од треме.
– Руке су ми биле толико хладне да се мама уплашила за моје здравље и била на ивици да ми забрани да се такмичим. Али пустила ме је и захваљујући томе стојим пред вама као најуспешнији српски млади математичар у 2018. години. Одрастао бих ја и без математике, али уз њу сам за непуних девет година стигао до човека с мало топлијим рукама, потпуно спремног за изазове који га чекају у свету – објаснио је матурант Математичке гимназије који је само у овој сезони овенчан са два златна и једним сребрним међународним одличјем.