Сваки подухват има своја искушења, па тако и дијета. Особама на дијети свака промена је добра уколико позитивно утиче на циљ који је пред њом. А шта ако ипак утиче негативно? Вероватно се питате шта особа која је пре извесног времена почела да се храни на посебан, дијетални начин и са дијеталним намирницама може да очекује када се нађе очи у очи са обиљем висококалоричне хране, дакле у ово време славља и празника.
Највећи део кућног буџета сваке породице свакодневно одлази на храну, па вероватно зато и волимо да се почастимо и за празнике. Ово важи и за особе на дијети. Уколико ипак мало „згреше”, последице неће бити значајне по наставак дијете и остваривање зацртаног циља, међутим, ако „заређају”, наставак дијете и остварење циља може бити доведено у питање.
Без обзира на то колико дијета сам написала, увек се изненадим колико је нечија мотивација битна ставка у држању дијете. Где ћете боље време за преиспитивање себе од краја године када свако од нас доноси нове планове. Особа која је мотивисана може много да постигне, чак и када јој се испрече неки реметилачки фактори, попут празничне гозбе. То је живот: оно што нам се дешава док правимо планове за будућност. Мотивишите се и прилагодите ситуацији.
Када једемо, колико једемо, шта једемо, како једемо, где једемо… сви наведени фактори имају своје узроке и могуће последице. Узроци су често видљиви, на пример место и време, стрес, друштво, популарност, материјална ситуација, оптерећеност послом или учењем и безброј других. Наравно, и празници су један од њих. Последице нису толико бројне, а могу бити јасно видљиве: гојазност или са друге стране неухрањеност, болест.
Правовременост је основа здраве исхране, дакле, одредите када ћете у току дана јести и тога се придржавајте. Мање осцилација у времену обедовања значи и мањи ризик од горе наведених последица.
Умереност у исхрани је врлина, баш као и у животу уопште. Права мера количине унете хране је од великог значаја по последице. Празници су време обиља хране, а то имплицира преједање, дакле претеривање. Не навикавајте се на претеривање и на добром сте путу.
Здраве намирнице и здрава припрема су срж добре дијете. Што се пре одрекнете онога што не потпада у ову групу, боље по вас. У току празника ове здраве намирнице су у мањини. Нажалост.
Ако једете дијеталну храну полако, са уживањем, ви у ствари развијате афинитет према таквој храни. Исто као што сте некада радили са слаткишима или са храном коју сада волите.
Јасно је да што мање фактора у току празника прекршите, боље ћете проћи.
Љубав према храни је искрена љубав. То најбоље знају особе с вишком килограма. Дијета, са друге стране, не мора бити одрицање од укусне хране, већ само од оне која је калорична, масна, слана и слатка. То, нажалост, значи да оне особе које строго воде рачуна о исхрани не смеју ни да погледају класични „празнични мени”: печење, сарма, гибаница, роштиљ, руска салата, гомила колача и торте, са соковима и алкохолом…
Ако морате да претерујете у нечему, нека то не буде храна, већ ваша мотивација, забава, ведрина и добро расположење.
Јасна Вујичић, нутрициониста
www.nadijeti.com