Американци су изразили спремност да организују церемонију потписивања споразума између Београда и Приштине и да позову и друге земље, каже у разговору за „Политику” Ивица Дачић. Шеф српске дипломатије додаје да је саветник за националну безбедност Џон Болтон о томе причао и с Владимиром Путином и Сергејом Лавровом.
– Њима је битно да је Русија сагласна и да у томе учествује, осим оног дела који води Европска унија. Велике силе морају да буду гарант договора пошто он мора да прође и кроз Савет безбедности – истиче Ивица Дачић.
Уколико буде разграничења или неког другог договора, мења се Устав, повлачи се Резолуција 1244...
Оно што је минимум јесте да се донесе нова резолуција уместо 1244 и то на основу договора који Београд и Приштина постигну.
Да ли она може да се донесе пре него што се промени Устав Србије?
Она у суштини нема везе с тим. Промена Устава Србије је унутрашња ствар. У овом тренутку не знамо да ли ћемо се свим тим темама бавити у 2019. години или нећемо.
За промену Устава је потребна двотрећинска већина?
Тако је, за то је потребна и политичка стабилност. То значи да ипак мора да постоји неки консензус.
Да ли је могуће постићи консензус?
Мислим да је могуће постићи две трећине. Али није ствар само у томе – решили смо односе тако што смо променили административну линију. Нама је циљ да решимо сва питања која могу настати или која су већ отворена, а то је питање имовине, укључујући и приватну, и положаја СПЦ, затим у каквом ће статусу бити српске општине јужно од Ибра, ту су и финансијска питања која су остала из претходне Југославије. Ми још плаћамо дугове Косова.
Али враћамо их јер сматрамо да је Косово наша територија?
Тако је, али за ових 20 година смо платили пола милијарде долара и њима је лепо, не буне се уопште што ми плаћамо.
Професор Тибор Варади каже да је разграничење могуће само између држава?
Зато ја имам увек резерве према терминима које употребљавамо. Идемо прво да видимо да ли је могуће да се дође до неког договора, па да онда причамо о свим тим стварима које произлазе из тог договора. У овом тренутку мислим да је сувише неозбиљно да причамо о свим тим питањима, а да при томе нисмо начисто да ли Приштина о томе хоће да прича или неће. Овај преговорачки тим, који су они именовали, показује да они уопште не размишљају о тим питањима. Они хоће само да ми признамо Косово, да платимо ратну одштету...Цео интервју можете прочитати у недељном издању „Политике”.