Приоритет државе у 2019. години мора бити наставак унапређења пословног амбијента у земљи, сузбијање сиве економије кроз усвајање новог Националног програма и даље инсистирање на реформи парафискланих намета, порука је НАЛЕД-а Влади Србије.
Из ове организације поручују и да је важно наставити реформу Пореске управе, дигитализовати све поступке у тој институцији и унапредити рад инспекције.
„Ту су постигнути конкретни помаци у 2018. години и тај добар тренд треба даље наставити”, каже извршна директорка НАЛЕД-а Виолета Јовановић.
И поред постигнутих резултата у раду инспекција Пореске управе, приоритет је, каже, унапређење рада инспекције у ресору пољопривреде.
У сектору здравства, каже, потребно је озбиљно радити на скраћивању свих процедура попут уписа лекова на позитивну листу.
Када је реч о пропуштеним приликама Владе у 2018. години, Јовановићева као пример истиче Закон о накнадама, у којем су све таксе и накнаде обједињене на једном месту али, додаје, није стављена тачка на нове намете који се тичу привреде.
Зато у овој организацији заговарају формирање Јавног регистра парафискалних намета који би према њиховој оцени направио предвидив амбијент за привреднике у Србији.
За организацију „Иницијатива Дигитална Србија”, која као непрофитна организација ради на дигитализацији институција у земљи, приоритет државе у 2019. мора бити образовање на универзитетима у сфери „дигиталне писмености”.
Генерални директор „Иницијатива Дигитална Србија” Небојша Ђурђевић каже да је влада направила значајне резултате у области основног и средњошколског образовања.
Подсећа да је од петог разреда основне школе обавезно програмирање, у 42 одељења у српским гимназијама има више од 1.000 ученика који су у специјализованим одељењима за ИТ.
„Очекујемо да Влада следеће године настави овај тренд, али да се фокусира на универзитетско образовање јер је то један сегмент у којем немамо довољно мостова између образовања и привреде”, каже Ђурђевић.
Знања која се стичу на универзитету, додаје, не задовољавају у потпуности потребе привреде.
Бројке показују да 95 процената компанија када траже стручњаке из области ИТ имају проблем да нађу адекватне стручњаке за послове које треба да обављају.
Због тога, у овој организацији очекују од владе да у области високог образовања уведе додатне програме којима ће се појачати вештине и знања о савременом информационим технологијама, али такође и у области продукт менанџмента.
Продукт менанџемнт је важан, истиче Ђурђевић, јер само око 20 процената онога што се ради у ИТ сектору у Србији је стварање сопственог производа, док је 80 процената развој софтвера за друге, преноси Танјуг.