Готовински кредити убудуће неће моћи да се отплаћују на десет година, што је била понуда многих банака. Народна банка Србије (НБС) наложила им је да ове године рок за отплату кеш зајмова скрате на осам година, догодине на седам, а од од 2021. на највише шест година. Ово ограничење важи и за потрошачке кредите, осим оних за куповину аутомобила који ће и убудуће моћи да се отплаћују осам година. Подразумева се, ограничења важе за новоодобрене кредите.
Централна банка је ограничила и укупну месечну задуженост на максималних 60 одсто плате или пензије. Поједностављено, ако неко има нето зараду 50.000 динара, рата не може да прелази 30.000 динара. Управо захваљујући дужим роковима отплате, многи дужници су добили мању месечну рату и тако успели да се уклопе у критеријуме кредитне способности. Све ово је урађено, како објашњавају у НБС, да би се избегли ризици све већег кредитирања становништва. Са значајним падом камата готовински и рефинансирајући кредити су последњих година постали најпродаванији банкарски производ. Према подацима Удружења банка за новембар прошле године, дуг становништва за готовинске, рефинансирајуће и потрошачке кредите износи око 500 милијарди динара, чиме су претекли стамбене у које је пласирано око 400 милијарди динара. И не само то. Банке су продужиле рок отплате динарских кредита на чак десет година, што је до пре неку годину било незамисливо.
За Народну банку то је био сигнал за узбуну и зато је реаговала да не би дошло до повећања тешко наплативих кредита без обезбеђења, односно гаранције, а кеш кредити се, по правилу, обезбеђују само меницом. – То је одговор НБС на све учесталију појаву ненаменског необезбеђеног кредитирања становништва по неоправдано дугим роковима. Ниво кредитне задужености од 60 одсто зараде и прекорачење било ког физичког лица након нових одредби обавезује банку да о потраживању од тог дужника обавести Народну банку – наводе у централној банци.
Другим речима, и поред нових прописа банке ће моћи да одобравају кредите с дужим роковима отплате и дужницима с вишим степеном кредитне задужености, али ће за њих морати да преузму ризик. То значи да ако банка у току 2019. године одобри потрошачки, готовински или други кредит с роком отплате од десет година, мораће да умањи свој капитал за целокупан неотплаћени износ главнице све до коначне отплате кредита.
Стручњаке није зачудило ограничење НБС. Зоран Грубишић, професор на Београдској банкарској академији, потврђује да је централна банка на тај начин хтела да смањи ризик услед све веће задужености становништва.
– Дужници који су високо задужени стално рефинансирају своје обавезе, а то могу само с дужим периодима отплате. Врате дуг, добију додатни кеш и с дужим роком отплате уклопе се у критеријум максималне месечне оптерећености плате. То је као грудва снега која се котрља и увећава. По својој суштини кеш кредити за банку су ризичнији због брже процедуре, односно краћег периода одобрења, као и дугог периода отплате када настају ризици да дужник услед презадужености или због тога што је остао без посла не може да га врати. Да би неко добио овај кредит довољна је потврда послодавца о запослењу и меница, што је такође ризично. На ову врсту кредита хипотека се не ставља, то се не ради нигде у свету – каже Грубишић.