Од нашег сталног дописника
Подгорица – Члану главног одбора Демократске партије социјалиста (ДПС) Николи Гегају не смета иницијатива председника Албаније Едија Раме за успостављање отворене границе између Македоније, Албаније, Црне Горе и Грчке, али не одобрава такав статус граница између Црне Горе, Србије и Републике Српске.
Гегај је саопштио да иницијатива лидера Демократског фронта (ДФ) за отворену границу између Црне Горе, Србије и Републике Српске има искључиво политичку позадину и одлучно је одбацио ставове лидера ДФ-а Андрије Мандића и Милана Кнежевића о „опасности која Црној Гори прети од пројекта такозване велике или природне Албаније”. Гегај је рекао да постоји јасна разлика између иницијатива које су обелоданили премијер Албаније и лидери ДФ-а.
„Рама је то урадио као премијер Албаније и није то учинио да би добио ситне политичке поене. Учинио је то првенствено из економских разлога, јер све те државе изузетно сарађују на сваком пољу. Циљ је слободно кретање људи, робе и капитала, да не буде дугих чекања на граници”, појаснио је Гегај и закључио: „На крају сви имамо заједнички циљ, улазак у Европску унију, у којој су границе потпуно отворене.”
Овај посланик владајућег ДПС-а каже да Мандић и Кнежевић „немају већинску подршку грађана да у иностранству износе иницијативе које по уставу припадају премијеру или председнику државе”.
Мандић и Кнежевић покренули су иницијативу код председника Србије Александра Вучића и председника Републике Српске Милорада Додика да се отворе границе између Црне Горе, Србије и Републике Српске. Вучић је премијеру Црне Горе Милу Ђукановићу пре неколико година такође предложио отворене границе између ове две државе, али је Ђукановић то прећутао, или је саопштио свој став, али то нигде није обелодањено.
Гегај за Мандића и Кнежевића данас каже:
„Мислим да им је боље да покушају да санирају своје партијске, унутрашње, као и друге опозиционе проблеме, него што троше време на беспредметно подизање тензија међу грађанима Црне Горе, покушавајући да злоупотребе мултинационални и мултиверски склад, који није од данас него од памтивека. Теза о природној Албанији је анахрона и као таква неприродна, јер живимо у времену када балкански народи чине заједнице разних држава и самим тим нема националне државе на Балкану.”