Тим лекара из Шведске, међу којима је био и наш стручњак др Милан Миленковић, успео је да изведе успешну трансплантацију материце уз помоћ робота, захваљујући чему је једна жена из Гетеборга остала у другом стању. Њен порођај очекује се на пролеће, а материцу је добила од своје мајке. До сада је на Универзитетској клиници Сахлгренска у Гетеборгу обављено шест операција где је при интервенцији коришћена роботска хирургија, с тим што је вантелесна оплодња претходно обављена у клиници „Стокхолм ИВФ”.
Роботом управљају два хирурга који користе џојстике због контролисања инструмената, па се тако изводе милиметарски прецизни покрети. Тиме се смањује ризик од случајног или непотребног оштећења, а пацијенткиња приликом интервенције губи мање крви, има мање ожиљака и не борави дуго у болници.
У разговору за „Политику”, др Милан Миленковић каже да је до сада после трансплантација материце рођено тринаесторо деце у свету, од тога осморо у Шведској, двоје у САД, и по једно дете после пресађивања овог органа у Србији, Бразилу и Индији. На овим врстама интервенције почело је да се ради 1999. године и то је резултирало првим рођеним дететом 2014. године. Првих десет трансплантација, укључујући и ону у Србији, обављено је класичном техником, приликом које су лекари направили уздужни рез на стомаку жене која даје орган и оне која прима. Метода се показала успешном. У међувремену је добијена дозвола Етичког комитета у Шведској за десет трансплантација где ће донор-давалац органа бити оперисан такозваном робот-лапароскопски асистираном техником.
– То значи да жена која даје материцу уместо реза од 20 центиметара има четири реза од по пет до 12 милиметара и један од шест, седам центиметара, кроз који ће материца бити извађена и касније припремљена за пресађивање. Та операција за сада траје исто као и класична, 10 до 12 сати, само што је траума за пацијента много мања и опоравак знатно бржи – објашњава др Миленковић, који две недеље месечно проводи у Стокхолму на универзитету, где је одговаран за наставу из гинекологије, а однедавно, због великог интересовања наших људи, десетак дана проводи у Београду како би изашао у сусрет паровима који имају проблема са стерилитетом.
Наш саговорник истиче да је у току процес селекције жена за наставак спровођења трансплантација материце у Србији. Једна жена из Србије, која је рођена без материце, тренутно је у процесу вантелесне оплодње пред евентуалну трансплантацију материце.
– У Србији још нећемо моћи да радимо робот-технику, али је чињеница да се и класична техника показала успешном – додао је др Миленковић.
Старосна граница за донирање материце износи 62 године. Углавном је донирају мајке, сестре, пријатељице, свекрве. Интервенција је важна код жена које су се родиле без материце, или оних код којих је она одстрањена због карцинома или после порођаја. Претпоставља се да би се у Европи трансплантација овог органа могла обавити код око 200.000 жена.