Ниједан од 256.589 нелегалних објеката колико је Београд дозволио да буде подигнуто у последње три деценије неће моћи да буде продат док њихови власници накнадно не добију грађевинску и употребну дозволу. Јер, јуче је Секретаријат за легализацију проследио Републичком геодетском заводу списак свих грађевина које су у поступку озакоњења, а РГЗ ће на основу законских овлашћења да уписује забележбу забране отуђења објеката који нису озакоњени, потврдио је за наш лист Горан Весић, заменик градоначелника
Рок да се куће, станови, пословни простор, хале... легализују је пет година.
– Ово је још један начин борбе против бесправне градње. До сада су власници дивљих објеката на основу поднетог захтева за легализацију кућу или стан могли да продају и да их прикључе на струју, воду или канализацију. То више неће моћи захваљујући изменама закона о озакоњењу и планирању и изградњи – каже Весић.
Он обећава да ће следеће недеље град отворити посебну телефонску линију и мејл адресу где ће грађани моћи анонимно да пријављују бесправну градњу, а градска инспекција ће на такве пријаве заједно са тужилаштвом излазити у року од 24 сата.
Осим тога, грађевински инспектори ће посредством посебне апликације свако решење које донесу из своје надлежности моћи да упишу у катастар. Таква забележба биће својеврсно упозорење грађанима који желе да купе стан у објекту који је, на пример, изашао из дозволом предвиђених габарита.
Град ће, најавио је недавно заменик градоначелника, коначно почети да руши бесправне објекте. На удару ће најпре бити нелегалне грађевине које се налазе на јавном земљишту намењеном за изградњу инфраструктуре.