Позивнице за традиционални Молитвени доручак у Вашингтону са председником САД Доналдом Трампом 7. фебруара (још) нису стигле на све адресе у Србији на које су стизале претходних година, али извесно је да ни овогодишњи догађај неће проћи без наших представника. Како су потврдили за наш лист, позивнице су добили и планирају да присуствују потпредседник Народне скупштине Владимир Маринковић и принчевски пар Александар и Катарина Карађорђевић. Позив им је стигао заједнички од Конгреса и од Сената, односно од Конгресног организационог одбора.
„Присуствоваћемо као и сваке године. Током свих ових година стекли смо бројне пријатеље које срећемо на том догађају. Мојој супрузи и мени биће задовољство да разговарамо са многим људима, међу којима су конгресмени, сенатори, чланови државне администрације, гости из иностранства, као и бројни други учесници са подручја целих Сједињених Америчких Држава”, истиче принц Александар Карађорђевић за „Политику”. Циљ учешћа, објашњава наш саговорник, јесте промоција Србије, стварање нових контаката и зближавање са свима, независно од политичке оријентације и верске и етничке припадности. „Потребни су нам пријатељи из целог света, а управо је Молитвени доручак одлична прилика за упознавање људи”, наглашава он.
Годишњем скупу, који се одржава првог четвртка у фебруару у хотелу „Вашингтон Хилтон”, присуствује између три и четири хиљаде званица из САД и света, а ове године се организује 66. пут. Првом Молитвеном доручку присуствовао је председник Двајт Ајзенхауер. Копредседавајући овогодишњег скупа су сенатори Џејмс Ланкфорд, републиканац из Оклахоме, и Крис Кунс, демократа из Делавера.
„Интересантно је да ниједан председник САД никада није пропустио да дође”, истиче Владимир Маринковић, функционер СДПС-а Расима Љајића. Маринковић, који је више пута био на Молитвеном доручку, објашњава да је већина људи који се тада окупе из света политике и бизниса. „Значајнији догађаји за политичаре су они који се одигравају на маргинама Молитвеног доручка. То су Балкански сусрет, Европски пријем и, наравно, могућност билатералних састанака са конгресменима, сенаторима, људима који воде америчку спољну политику, представницима тинк-тенк организација”, каже он за „Политику”.
Основна ствар је, додаје, да се унапред, уколико постоји канал комуникације, договоре састанци и делегирају теме које су од важности за земљу. „Главна предност учешћа на овом скупу је што на једном месту имате педесетак конгресмена и сенатора, врх Стејт департмента, људе из Беле куће и најближег окружења председника. Ја сам тако два пута имао састанке са сенаторима Мекејном и Инхофом, до којих је било тешко или готово немогуће доћи официјелним каналима ако долазите из малих земаља које нису толико интересантне САД”, указује Маринковић.
Позив на Молитвени доручак стигао је и председнику СНП-а Ненаду Поповићу, министру задуженом за технолошки развој и иновације, а традиционално и лидеру СПО Вуку Драшковићу и његовој супрузи Даници, који годинама присуствују догађају.