Њена врата су отворена, али глава је затворена. Овако је лабуриста Хилари Бен описао састанак с британском премијерком после њеног позива опозицији да се постигне међустраначки договор, пошто је план владе за брегзит изгубио на гласању у парламенту с историјских 230 гласова разлике.
Ова помало заједљива опаска на рачун Терезе Меј (63) испоставила се тачном када је изложила „план Б” за излазак Велике Британије из ЕУ прошлог понедељка. Свима је постало јасно да премијерка помало „месијански” не одступа од зацртаног курса да изведе Уједињено Краљевство из Уније без обзира на високу цену коју ће за то платити економија земље. Уочи новог гласања о плану за брегзит 29. јануара Мејова је углавном поручила на шта не пристаје – на одржавање новог референдума, али ни на повлачење и евентуално продужење члана 50 Лисабонског договора којим је 29. марта 2017. започео „бракоразводни поступак” између Лондона и Брисела.
Како је британска премијерка, коју упоређују с Ангелом Меркел, понајвише по томе што је, као и немачка канцеларка, одрасла у свештеничкој породици, уз сав политички хаос и поразе у парламенту, успела да се одржи на власти? Мејова у суштини за своје предлоге нема подршку свих конзервативаца, али она и њена влада још имају формално поверење.
Британци би вероватно желели другог шефа владе, али за сада нема на видику никога ко би се прихватио те незахвалне улоге. Подељени конзервативци не могу да се договоре око другог лидера, а вођу опозиције Џеремија Корбина чак ни у његовим лабуристичким редовима многи не сматрају прикладним за премијерски посао.
Одраније позната као евроскептик, Тереза Меј ипак није била за излазак Велике Британије у време када је њен претходник Дејвид Камерон одлучио да распише референдум. Али, када је у јулу 2016. постала премијерка, јасно је поручила: „Брегзит значи брегзит, па хајде да од тога направимо успех.” Она је преузела тај задатак с намером да га испуни и тачка. Али поједини аналитичари се питају да ли је та упорност Терезе Меј, која се одавно граничи с тврдоглавошћу, постала и зла коб Велике Британије. Најстарију парламентарну демократију је захватила својеврсна „брегзит-парализа”, у којој готово свака иницијатива владе постаје немогућа мисија.
Мејова је завршила државну гимназију и уписала географију на престижном Оксфорду. Од 1977. до 1983. радила је за британску централну банку, а потом дванаест година у државној финансијској агенцији. Политиком је почела да се бави на универзитету, где је на једној забави торијеваца упознала свог будућег супруга Филипа. У Конзервативној странци је прошла сличан пут као Маргарет Тачер, јер су је колеге у почетку игнорисале. После два неуспела покушаја, улази у парламент 1997. године. Велики успон у политичкој каријери доживела је 2010. године, када је постала министарка унутрашњих послова у оба мандата владе Дејвида Камерона, док 2016. није преузела челно место у Конзервативној странци и премијерски положај.