Ужице – Шта наши основци приказују као симболе ове земље и свог краја вршњацима у другим европским државама? Ако је судити по ономе што управо чине у ужичкој ОШ „Душан Јерковић”, која се повезала са школама из Португалије и Литваније, то је пре свега ћирилица, а с њом шајкаче и опанци, вековна утврђења и храмови, јеле и борови, препознатљиви туристички призори...
Такве слике о западној Србији, у виду обележивача за књиге (оних што се стављају у страницу до које се стигло у читању), стићи ће из поменуте ужичке школе за португалске и литванске основце. То је међународни пројекат, у коме учествује школска библиотека ОШ „Душан Јерковић” афирмисана по низу запажених подухвата, резултата и награда, а у њу ђаци, због занимљивог приступа књизи и читању, уистину радо свраћају.

Школска библиотекарка Мирјана Радовановић Пејовић, награђена 2016. признањем „Мина Караџић” за најбољег школског библиотекара, и њена колегиница Ана Дуковић кажу за наш лист да се ова међународна сарадња ђака остварује у оквиру пројекта размене обележивача за књиге, који организује Међународно друштво школских библиотекара.
– Пројекат је једноставан и забаван начин да деца поделе задовољство уживања у књигама и библиотекама, стекну нове пријатеље с разних страна света. Школа „Душан Јерковић” се укључила ове године као једина пријављена из Србије. Међународно друштво школских библиотекара је према пријављеном броју ђака и разреду који уче доделила партнерске школе: наши партнери су три школе из Португалије и једна из Литваније – истиче Мирјана Радовановић Пејовић и објашњава шта су то ужички ђаци радили:
– Наши ученици су израђивали обележиваче за књиге (материјал је поклонило предузеће „Графичар”) у сарадњи с наставницима ликовног и одељенским старешинама. Школски библиотекари су предложили да ученици представе симболе свога краја по сопственом избору, па су писане поруке Србија, љубав, срце, цртане јеле и борови, шајкаче и опанци, Златибор, ужичка средњовековна тврђава Стари град и друго, а својим другарима су представили слова нашег писма ћирилице. Добили смо већ обележиваче из Португалије, сада очекујемо да нам стигне писмо из Литваније.
Библиотекарке су контактирале са својим колегиницама из иностранства, са старијим ученицима спремиле презентације о Ужицу и његовој околини, а ускоро ће сви заједно снимити видео-поруке и послати их својим друговима.
– Укључивањем у овакве пројекте упознајемо друге народе, културе и начине живота. Уједно промовишемо рад школских библиотека, књигу и читање, отварање нових светова. Ученици су били веома креативни и срећни што учествују у међународном пројекту, што су свој рад проследили младим Португалцима и Литванцима – додаје Ана Дуковић.