Од нашег сталног дописника
Подгорица – Амбасада Велике Британије у Подгорици избегла је да конкретно одговори на наводе црногорских медија блиских властима да нема препрека томе да Лондон изручи Душка Кнежевића, председника Атлас групе, за којим је расписана потерница због наводних финансијских махинација, док он тврди да се на удару нашао због свађе са председником Црне Горе Милом Ђукановићем.
„Коментарисање појединачних случајева не спада у нашу уобичајену праксу. Сваки захтев за изручење који упуте надлежни органи Црне Горе процесуира се у складу са екстрадиционим актом Уједињеног Краљевства усвојеним 2003. године”, каже се у обраћању амбасаде те државе.
Ова институција није одговорила на конкретно питање „ФОС медија” да ли су их поводом овог случаја већ контактирали надлежни државни органи Црне Горе, „осим што су казали да је амбасада у сталном контакту са црногорским институцијама по широком распону тема”.
У међувремену, скоро да је немогуће забележити све што Кнежевић дели црногорским медијима о Ђукановићу и његовим првим сарадницима, родбини, пријатељима и кумовима, с којима је, како каже председник Атлас групе, „формирао хоботницу и оковао Црну Гору”. Кнежевић терети Ђукановића да је, наводно, огроман новац из државне касе прелио у свој џеп, као и у новчанике њему блиских особа.
Последња Кнежевићева оптужба је да је Ђукановић уценио председника Скупштине Црне Горе Ивана Брајовића јер су му специјални тужилац и полицијски тим узели досије с подацима о картицама и рачунима из Атлас банке, преко које су, према тврдњама њеног председника, обављане незаконите радње. Брајовић је у интервјуу за Глас Америке, одговарајући на питања о актуелним аферама „Атлас” и „Коверат” које је лансирао Кнежевић, рекао да оне не потресају Црну Гору.
Кнежевић је јавно упутио питања Брајовићу:
„Позивам га да објасни како је затворио своје обавезе према Атлас банци, које су настале по основу вишегодишњих дуговања на картицама које није враћао, и како је годинама држао депозите јавног предузећа ’Аеродроми Црне Горе’ у Атлас банци и који је аранжман поводом тога имао? Зашто је ушао у сукоб са својим партијским другом, директором ’Аеродрома Црне Горе' Данилом Орландићем, око депозита у Атлас банци? На крају, нека Брајовић објасни како је његова земља у Бјелопавлићима завршила у рукама једног од наших ухапшених возача, који је ни крив ни дужан држан у притвору, док су покушавали да га лажно оптуже да је учествовао у прању новца за Демократски фронт.”
Кнежевић додаје: „Преко њега и мојих других запослених, хтели су да мене касније лажно оптуже да сам учествовао у државном удару. Ја сам мом возачу дао паре да та земља заврши на његово име.”
Председник Атлас групе је првог човека парламента прозвао и да каже све што зна о афери „Рамада”, када је новцем државне Дирекције за железнице, како тврди Кнежевић, плаћао страначке скупове.
Италијански брокер тражи 60 милиона долара од владе
Подгорица – Подгорички портал „Ин4с” јуче је објавио информацију да је 1996. године, када је премијер био Мило Ђукановић, његова влада дала гаранцију италијанском брокеру Оријану Матеију да обезбеди инвестиције, а од Владе Црне Горе, односно Министарства спољних послова, добио је гаранцију на исплату чак девет милиона долара за своје услуге. Новац је требала да исплати тадашња Подгоричка банка, данашња Сосијете женерал банка Монтенегро.
Према наводима овог портала, „дате су три владине гаранције, које је потписао Јанко Јекнић (ондашњи министар спољних послова), за надокнаду брокера који је пратио трансакцију”, а влада је „тада, у име економског развоја Црне Горе, у Швајцарској подигла кредит од астрономских милијарду долара. Грађани, наравно, од тог кредита нису видели цента”.
„Никада нећете сазнати на којим се иностраним приватним рачунима налази државни новац”, подсећа портал на изјаву тадашњег министра финансија Предрага Горановић децембра 1996. у црногорском парламенту на прозивке опозиције да каже шта се десило са новцем.
„У документу, који носи назив Гаранција, стоји како је сума од девет милиона долара наплатива од 31. јула 1997. године. Подгоричка банка, потписник Гаранције, никада није исплатила оно што је била обавезна, а Гаранцију је у име банке потписала Радмила Савићевић, тадашњи генерални директор Подгоричке банке. Савићевићева не само да није одговарала већ је и напредовала, до члана Савета Централне банке, коју ових дана такође потресају скандали”, констатује подгорички портал.
Оријано Матеи је новинарима „Ин4с” казао:
„Мило Ђукановић је 1997. године, захваљујући мом професионалном ангажману на мандату тадашњег фидуцијара (привременог примаоца) Владе Црне Горе Ентонија Апапа Болоње, зарадио десетине милиона долара. Ја до данас нисам исплаћен, а дуговање Владе Црне Горе према мени достигло је 60 милиона долара.”