Ужице – Три најмлађа ужичка гуслара, већ довољно храбра да јавно засвирају и запевају – осмогодишњи Вукашин Станић, седмогодишњи Бранимир Бане Сретеновић и петогодишњи Јован Бјелић – нису се дали збунити пред знатижељним новинарима и ТВ камерама. На представљању новооснованог ужичког Удружења за очување гусала и народне традиције „Право у жицу” у Градском културном центру, уз гусле су гласно и јасно отпевали две песме (Вукашин „Ој, ливадо, ој, зелена”, Бане „Од Главе Зете”, а Јован их је пратио), па затим стрпљиво одговарали на новинарска питања.
– Учим први разред, а гусле свирам од шесте године, није тешко научити. Два друга из мог разреда иду са мном у ову школу гуслања – казује Бане, дечак већ завидног гусларског умећа. Он је најстарије од четворо деце у породици Сретеновић, његова сестра Николина те браћа Божидар и Филип пажљиво су с мајком Аном овде пратили његово извођење.
– А ја учим други разред и од деде сам научио да свирам, за месец дана три гусларске песме сам савладао. Идем и у фолклор – надовезао се Вукашин, чији је деда Драгослав Главоњић, ужички гуслар и мајстор за израду овог инструмента, такође засвирао на овом представљању. Искусни зналац стрпљиво учи ове најмлађе гусларе, и друге уз њих, у школи новооснованог удружења „Право у жицу”.
– За певање уз гусле битан је таленат, а нарочито упорност. Мора да се сложи звук гусала и глас гуслара. Правим их од јаворовог дрвета, уз њих се углавном певају епске десетерачке песме – објашњава деда Драгослав.
Његова унука Ивана Ивановић, предузимљива девојка дипломирани етнотуризмолог, председница је удружења „Право у жицу”. Можда једина жена у свету, како каже, на челу гусларског друштва.
– Наше удружење основали смо у јануару ове године. Негујемо традицију, укључујемо младе, промовисаћемо гусле у нашим наступима. Гуслање је у Ужицу било запостављено деценијама, а сада је за само месец дана удружење окупило тридесетак чланова. Наша школа гуслања ради у две секције: за децу од четири до 10 година (ту већ има 12 чланова) и за старије од 15 година. Пробе су сваке среде увече у ГКЦ-у, спремамо први концерт за 19. мај. У марту ће нам доћи проф. Данка Лајић Михаиловић, заслужна за упис гусала на листу Унеска, да нам са етномузикологом и гусларем одржи радионицу – каже за наш лист Ивана, па на питање откуд име удружења „Право у жицу” одговара: – Из два разлога: због сличности са именом града Ужицем, као и зато што назив гусле потиче од прасловенске речи „годсли” што значи жица.
Новоосновано удружење већ сарађује са КУД „Први партизан”, који у овој години обележава седам деценија постојања. Уметнички директор тог фолклорног друштва Жељко Јовановић поздравља овај гусларски пројекат ентузијаста: – Лепо је што се на овај начин традиција негује, што млада генерација упознаје значај и место овог инструмента у народној традицији. Настојаћемо да рад удружења „Право у жицу” и умеће чланова промовишемо и кроз наступе КУД „Први партизан”.