Радници из Србије који раде или су радили у Русији и Руси који су запослени код нас, моћи ће од петка 1. марта коначно, после деценије преговарања, да регулишу стаж остварен у ове две земље.
Наиме, 1. марта ступа на снагу Споразум о социјалном осигурању између Србије и Руске Федерације на основу кога ће радници моћи да остваре право из области пензијског и инвалидског осигурања.
Оно што је посебно важно, а што су две државе договориле, јесте да се то неће односити само на активне раднике, већ и на оне који су ранијих година радили. То практично значи да ће се поред стажа осигурања навршеног према правним прописима Руске Федерације у обзир узимати и стаж навршен на територији бившег СССР-а.
Истовремено стаж остварен у некој бившој републици СССР-а неће се узимати у обзир.
Како је из Министарства рада недавно потврђено за „Политику” споразумом је омогућено да они који немају довољно стажа за пензионисање, било да се ради о грађанима Србије, који сада живе и раде у Русији или Русима који раде у Србији, сабирањем стажа у две државе могу да се пензионишу.
Практично, то значи да ће, неко ко је радио десет година у Србији и десет година у Русији, а данас нема право на пензију, то моћи да оствари ступањем на снагу овог споразума. И имаће право на две пензије, сразмерно раду у Србији и годинама радног стажа у Русији.
Потписани споразум осим пензијског и инвалидског осигурања обухвата и право на накнаду погребних трошкова и давања у случају повреде на раду и професионалне болести. По споразуму право на примања из две државе имаће чланови породица с пребивалиштем на територији једне од уговорених страна, па ће тако моћи да остваре право на старосну, превремену старосну, инвалидску и породичну пензију.
Оно што је важно је да ће се исплата обављати тромесечно, директно на лични рачун пензионера и то пошто исплатилац ПИО фонд Србије или Русије добије потврду о животу примаоца пензије. Они који буду примали руску или српску пензију биће тако у обавези да четири пута годишње, пре сваке исплате потврде да су живи.
Примера ради, ако је пребивалиште у Србији, а корисник пензија је у Русији, ПИО фонд Србије има обавезу да за све пензионере у Русији достави попуњени двојезични образац којим ће обавестити руски ПИО да је корисник жив. Циљ је, како је појаснио Зоран Пановић, директор Републичког завода за социјално осигурање, да се отклони било каква злоупотреба приликом исплата пензија.
Према последњим подацима 1.783 наша грађана запослена су у Руској Федерацији, док је 1.346 њих упућено на рад у Руску Федерацију. У Министарству рада подсећају да је питање из области ПИО регулисано споразумом између две државе потписаним у Москви, децембра 2017. године, који су у међувремену потврдили парламенти обе стране уговорнице.