субота, 14.12.2019. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 23:00
ОСМИНА ФИНАЛА ФУДБАЛСКЕ ЛИГЕ ШАМПИОНА

Тадић срушио Реал у Мадриду

Ајакс у четвртфиналу после победе против првака Европе од 4:1 (2:0) у којој је српски репрезентативац имао шоу са голом и две асистенције. – Тотенхем са 1:0 елиминисао Борусију
Аутор: Горан Ковачевићсреда, 06.03.2019. у 10:53
Надвисио и најбољег фудбалера света у 2018. години: Душан Тадић (Фото ЕПА/Rodrigo Jimenez)

Трогодишња владавина Реала европским фудбалом завршена је у реваншу осмине финала Лиге шампиона, највише захваљујући Душану Тадићу који је прво са две асистенције, а онда и голом, утро пут Ајаксу до сензационалног тријумфа од 4:1 (2:0) на стадиону „Сантјаго Бернабеу”.

После 22 године холандски великан је пребродио један двомеч нокаут фазе главног клупског такмичења, упркос поразу код куће од 2:1.

Шпански тим, који никада до синоћ није испао из европске елите после победе у уводном мечу на страни, први пут је у тој конкуренцији примио два гола код куће до 18. минута.

У седмом минуту Тадић је са десне стране дао лопту за Зијеша који је дотрчавао и прецизним ударцем најавио да ће серију Реала од три узастопне континенталне титуле окончати клуб који је три нанизао пре скоро пола века (1971-1973, има још једну из 1995.).

Српски репрезентативац је био звезда код другог гола будући да је извео спектакуларан дриблинг са окретом пре него што је одиграо пас за Нереса који је измакао лопту испред Куртое па је послао у мрежу за 2:0. Тренер Реала Солари је обавио измене у 29. и 35. минуту због повреда Васкеза (ушао Бејл) и Винисијуса (Асенсио), али је резултат био још гори у 62.  минуту.

Тадић је са 15 метара подигао лопту у горњи леви угао за 3:0. Нада „краљева” због поготка Асенсија у 70. минуту трајала је до слободног ударца Шенеа у 72. када је са позиције лево од шеснаестерца лобовао неопрезног голмана.

Да је Тадић одиграо партију каријере илуструје и оцена „десет” према статистичким алгоритмима (следећа најбоља „осмица”), а хвалоспеви на Уефином сајту ишли су до поређења са Зинедином Зиданом.

Шпанска  „Марка” је силазак Реала са европског трона „после 1000 дана”, назвала потонућем века због којег ће у клубу „летети главе”. Четвртим узастопним поразом на домаћем терену у свим такмичењима (такву серију имао и 2004), Реал је у шест дана завршио са амбицијама на три фронта.

Тотенхем је победио Борусију и у Дортмунду – 1:0, голом Кејна у 48. минуту.