Рушењем бесправног објекта од 400 квадратних метара поред пешачког моста који ће повезати пристаниште и Београдску тврђаву коначно је прокрчен пут за наставак друге фазе уређења простора између Бетон хале и ресторана „Бела виста”, али и добијања употребне дозволе за пасарелу која би тек онда могла да буде отворена.
Власнику те бараке озакоњење је одбијено и он је о свом трошку започео рушење објекта, кажу у Дирекцији за грађевинско земљиште која је почеком године послала ургенцију Министарству грађевинарства како би „дивљи” објекат који је годинама празан био што пре уклоњен.
Средина лета нови је рок за завршетак изградње пасареле, рекао је градоначелник Зоран Радојичић за Танјуг, и до тада треба да буде уграђен лифт, пoстaвљена скулптурa и поплочан простор око пасареле.
После тoгa слeди другa фaзa рaдoвa, кoja ћe трajaти 150 дaнa, навео је Радојичић, и она предвиђа урeђeне пeшaчке и бициклистичке стaзе, сa oзeлeњaвaњeм и прaтeћим мoбилиjaрoм нa прoстoру уз рeку, гдe пaсaрeлa силaзи нa Сaвски кej.
Према најавама из јануара ове године, мај је био рок за завршетак посла који је од септембра 2017. када је главни извођач фирма „Баувесен” уведен на градилиште неколико пута померан. Један од разлога је био то што су морали да се препројектују темељи пасареле како не би оштетили затеге из 1914. године од којих је изграђена обалоутврда. То је, како тврде у „Баувесену”, потрајало око четири месеца.
Пешачка пречица од стотинак метара дугог моста већ је повезала паркинг на крову Бетон хале и Сава капију, где се наслања на Београдску тврђаву. У њеном продужетку је вијугава рампа за силазак на шеталиште поред реке. У центру рампе је десет метара високо постоље у чију унутрашњост треба да буде уграђен лифт, а на његовом врху биће необична скулптура „Оданде довде”, коју су пре 11 година осмислили вајар Мрђан Бајић и његов британски колега Ричард Дикон.
Скулптура је завршена и привремено је од октобра 2017. изложена поред градилишта. За израду тог уметничког дела „Делта холдинг” граду је донирао 300.000 евра, а Саобраћајни институт ЦИП поклонио му је пројекат целог комплекса. Инвеститор је Дирекција за грађевинско земљиште, а вредност пројекта је 200 милиона динара са ПДВ-ом.